Moody’s opublikował prognozę dla rynku ropy i gazu na 2019 r. Średnia cena dla amerykańskiej marki West Texas Intermediate (WTI) wyniesie 50-70 dolarów za baryłkę, a gazu ziemnego z Henry Hub – 2,5-3,5 dol. za 1 mln BTU (brytyjska jednostka cieplna).
Jeżeli chodzi o Amerykę Północną Środkową to tutaj ważny jest Meksyk. „Meksykański sektor energetyczny zderza się z ryzykami związanymi m.in. z nową polityką państwa. Tutaj władze poleciły, by państwowy koncern paliwowy Pemex skupił się przede wszystkim na przerobie ropy, a nie na wydobyciu” – pisze Moody’s.

Jeżeli chodzi o pozostałe marki – europejską Brent (ropa z Morza Północnego), rosyjską Urals czy koszyk OPEC, to tutaj ceny będą zależne od wykonania ustaleń porozumienia OPEC+. W prognozie  Moody’s podkreśla, że ograniczenie wydobycia pozwoli osłabić obawy rynków o nadmiar podaży. Jeżeli sygnatariuszom uda się wykonać postanowienie o zmniejszeniu wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie (800 tys. baryłek – państwa OPEC, 400 tys. kraje spoza kartelu, w tym 260 tys. baryłek to zobowiązanie Rosji) w I półroczu 2019 r, to namiaru ropy na rynkach nie będzie.

Analitycy agencji są zdania, że wprowadzenie do użytku nowej infrastruktury na złożach łupkowych basenu Permian w USA w końcu 2019 r zdejmie ciśnienie z cen na rynkach surowcowych.