Sądu Okręgowy w Düsseldorfie wyznaczył na 30 czerwca 2021 r. termin rozpatrzenia skargi spółki Gazpromu – Nord Stream 2 AG na decyzję Federalnej Agencji Sieciowej o wyłączeniu (Nord Stream 2 – przyp. red.) w Niemczech z zakresu unijnych regulacji energetycznych” – dowiedziała się agencja RIA Nowosti.

Sąd podkreślił w oświadczeniu, że „nie zostanie przy tym ustalone, czy możliwe jest wybudowanie gazociągu do końca”.

Decyzja sądu w sprawie skargi Nord Stream 2 AG na niemieckiego regulatora zostanie ogłoszona nie wcześniej niż 25 sierpnia. Na rozprawie (30 czerwca – przyp. red.) nastąpi podsumowanie obecnego stanu rzeczy i sporów między stronami. Będą one też mogły przedstawić swoje argumenty.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

W maju 2020 r. niemiecka Federalna Agencja Sieciowa odmówiła Nord Stream 2 AG zwolnienia budowanego gazociągu Nord Stream 2 z wymogów znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej.

Zgodnie z decyzją regulatora, gazociąg nie został ukończony do 23 maja 2019 r., w związku z czym podlega poprawkom, które weszły w życie zgodnie z normami trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. Dyrektywa wymaga m.in., aby rurociąg wchodzący do UE był albo częściowo (w połowie) wypełniony przez alternatywnego dostawcę, albo jego część, która biegnie przez Unię, należała do firmy trzeciej.