Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych zajęło oficjalne stanowisko w związku z informacjami dotyczącymi wstrzymania przesyłu rosyjskiej ropy naftowej z kierunku wschodniego do Polski. Chodzi o prace konserwacyjne prowadzone na białoruskim odcinku rurociągu „Przyjaźń”.

– Wstrzymanie tłoczeń jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech. Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca – informuje nas Katarzyna Krasińska, kierownik działu komunikacji i rzecznik prasowy PERN. Dodaje, że operacje w systemie przesyłowym spółki są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

– Przerwy technologiczne w dostawach ze Wschodu trwające 1-3 dni są rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw. W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze – tłumaczy Krasińska.

Ropociąg „Przyjaźń” to połączenie z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec. Surowiec dostarczany jest nim m.in. do rafinerii Orlenu w Połocku i Lotosu w Gdańsku. Obie spółki coraz mocniej stawiają jednak na dostawy z innych kierunków niż wschodni. Czynią to poprzez gdański Naftoport do którego dostarczana jest ropa z różnych krajów i kontynentów.