„Miło mi poinformować, że dziś, dwie i pół godziny temu, z sukcesem zakończono układanie rur pod pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream 2. Cała praca, w tym odcinek podmorski, została zakończona. Prace nad drugą nitką trwają – powiedział Putin, cytowany przez RIA Nowosti.

Postał finanz.ru przypomina, że wcześniej wicepremier Aleksander Nowak informował, że do ukończenia pozostało 100 km rurociągu Nord Stream 2. 18 maja niemiecki konsul generalny w Jekaterynburgu Mathias Kruse stwierdził, że odcinek nieułożony liczy 80 km. .

Teraz, według Putina, Gazprom jest gotowy napełnić rurę gazem, a Rosja jest gotowa kontynuować realizację podobnych projektów z zagranicznymi partnerami.

„Trasa ta połączy bezpośrednio systemy przesyłowe gazu Rosji i Republiki Federalnej Niemiec. I tak jak Nord Stream 1 będzie służył bezpieczeństwu energetycznemu Europy; niezawodnemu zaopatrzeniu europejskich odbiorców” – stwierdził Putin zapewniając, że projekt jest „wysoko wydajny ekonomicznie, w pełni zgodny z najostrzejszymi normami środowiskowymi i wymaganiami technicznymi”.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

„Jesteśmy gotowi kontynuować realizację podobnych projektów high-tech z naszymi europejskimi i innymi partnerami. I spodziewamy się, że logika wzajemnych korzyści nieuchronnie zwycięży nad wszelkiego rodzaju sztucznymi barierami politycznymi ”- powiedział Putin.

W 2019 roku Komisja Europejska przyjęła poprawki do dyrektywy gazowej, które zakazują jednej firmie bycia zarówno właścicielem gazociągu, jak i dostawcą gazu. Oznacza to, że Gazprom jest zobowiązany zapewnić dostęp do Nord Stream 2 niezależnym dostawcom gazu, a sam może korzystać tylko z połowy przepustowości – 27,5 mld m sześc. rocznie. O tym jednak ani Putin, ani Gazprom nie wspominają.