Greg Abbott, gubernator Teksasu, powiedział że zakazuje eksportu gazu do 21 lutego, aby zapewnić wystarczające zapasy dla elektrowni w stanie. „Niniejszym upoważniam, aby cały pozyskiwany gaz ziemny został udostępniony do sprzedaży lokalnym wytwórcom energii przed opuszczeniem stanu Teksas ze skutkiem do 21 lutego 2021 r.” – napisał Abbott w liście do Texas Railroad Commission, głównego regulatora energii w tym stanie. „Proszę o niezwłoczne podjęcie wszelkich rozsądnych i niezbędnych kroków” – dodał.

Specjaliści zaznaczają jednak, że zgodnie z tzw. klauzulą handlową Konstytucji, rządy stanowe nie mogą ingerować w handel międzystanowy. Abbott powiedział, że był zmuszony działać bowiem miliony Teksańczyków pozostają bez prądu przez czwarty dzień z rzędu w niskich temperaturach i nie wiadomo kiedy awarie sieci zostaną naprawione. Przedstawiciele hrabstwa Harris, które obejmuje Houston, największe miasto w Teksasie, powiedzieli, że awaria w trzecim co do wielkości hrabstwie w USA może trwać jeszcze parę dni.

""

Wydobycie gazu w Teksasie/Bloomberg

energia.rp.pl

Teksas produkuje więcej gazu niż jakikolwiek inny stan. Jak pokazują dane BloombergNEF odpowiada za około jedną czwartą całego wydobycia w USA. Ponadto Teksas odpowiada za około 40 proc. eksportu tego surowca do innych stanów i eksportuje również gaz rurociągiem do Meksyku.

Od kilku dni Teksas zmaga się z rekordowymi mrozami i śnieżycami. Ekstremalne warunki pogodowe spowodowało, że śmierć poniosło kilkadziesiąt osób, a w środę wieczorem ponad 2,3 mln mieszkańców stanu było bez prądu. Od soboty wielu producentów ropy i gazu nie pracuje, podobnie jak niektóre rafinerie.