Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Abdel Aziz bin Salman ogłosił odkrycie przez Saudi Aramco czterech pól naftowych i gazowych w królestwie.

Jedno pole naftowe znajduje się na północny zachód od miasta Dhahran we wschodniej Arabii Saudyjskiej, a drugie – w centrum pustyni przy oazie al-Ajramiyah, położonej na północny zachód od miasta Rafha w pobliżu granicy z Irakiem.

Z kolei pola gazowe zostały znalezione w oazach al-Munahhaza i al-Sahba na południowy zachód i południe od pola al-Gawar. Dziennie z obu złóż można wyciągnąć 1,4 miliona metrów sześciennych gazu.

""

Rafineria Saudi Aramco w Ras Tanura w Arabii Saudyjskiej /Bloomberg

energia.rp.pl

Największe udowodnione złoża ropy ma Wenezuela – 48 mld ton (17,5 proc. wszystkich). Arabia Saudyjska posiadała tego 40,9 mld ton (stan na początek 2020 r według raportu energetycznego BP). Stanowi to 17,2 proc globalnych zasobów ropy.

Różnica między oboma państwa jest taka, że ropa saudyjska jest lekka, mało zanieczyszczona i łatwa w wydobyciu. Ropa z Wenezueli jest ciężka i trudno wydobywalna. A to oznacza, że koszty wydobycia są wysokie. Do tego w Wenezueli panuje ogromny kryzys społeczny i gospodarczy i wydobycie jest na najniższym w historii poziomie.

Arabia Saudyjska natomiast była w tym roku trzecim po USA i Rosji producentem ropy naftowej na świecie i jednym z największych eksporterów tego surowca. Pieniądze z ropy Saudowie inwestują w rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki, w tym w produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

""

Elektrownia słoneczna/Bloomberg

energia.rp.pl