Orlen zarobił więcej niż oczekiwano

Zyski płockiego koncernu istotnie spadły, zwłaszcza na działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Wzrosły za to w biznesie detalu i energetyki.

Publikacja: 29.10.2020 14:27

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcj

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego – PMOZE-BIO.

Foto: Bloomberg

Zyski płockiego koncernu istotnie spadły, zwłaszcza na działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Wzrosły za to w biznesie detalu i energetyki.

W III kwartale kluczowy dla grupy PKN Orlen wskaźnik, czyli EBITDA LIFO, wyniósł 1,97 mld zł i był o 38 proc. niższy niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Mimo to okazał się lepszy od ogółu szacunków giełdowych analityków. W efekcie na otwarciu dzisiejszej sesji kurs akcji koncernu wyniósł 39,7 zł. Tym samym zwyżkował o 5,2 proc.

""

Płocka rafineria Orlenu jest największa w regionie

energia.rp.pl

O zniżce skonsolidowanego zysku EBITDA LIFO zdecydowało przede wszystkim niekorzystne otoczenie makroekonomiczne. Chodzi zwłaszcza o niskie notowania ropy oraz produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Do tego doszła zniżka wolumenu sprzedawanych produktów, zwyżka kosztów stałych i kosztów pracy oraz efekt wykorzystania historycznych warstw zapasów. Pozytywny wpływ na zyski miał za to stosunkowo dobre marże handlowe w hurcie i detalu oraz konsolidacja wyników grupy Energa. W efekcie płocki koncern zanotował 0,69 mld zł czystego zarobku, przy przychodach na poziomie 23,92 mld zł. Rok do roku spadły one odpowiednio o 45,7 proc. i o 18,2 proc.

Zdecydowanie najsłabsze wyniki grupa PKN Orlen wypracował w biznesie rafineryjnym. To konsekwencja spadku marż, dyferencjału Brent/Ural i umocnienia się złotówki względem dolara. Spadły też zyski z działalności petrochemicznej i wydobywczej. Wzrosły za to rezultaty wypracowane w detalu i energetyce. Biznes detaliczny osiągnął rekordowy wynik EBITDA LIFO przekraczający 1 mld zł w efekcie wzrostu marż paliwowych na rynku niemieckim i polskim przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim. Ponad 1 mld zł zysku EBITDA LIFO zanotowano też w segmencie energetycznym. To jednak w dużej mierze konsekwencja konsolidacji od 30 kwietnia wyników grupy Energa. Gdański koncern zanotował w III kwartale 501 mln zł zysku EBITDA, co oznaczało wzrost o 4 proc. rok do roku.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, fotorzepa

energia.rp.pl

Zarząd PKN Orlen uważa, że dywersyfikacja działalności grupy umożliwia jej wypracowanie stabilnych wyników finansowych i dalszy zrównoważony rozwój. – Dostosowujemy się do zmieniających się trendów poprzez intensywny rozwój segmentów petrochemicznego, detalicznego, a zwłaszcza energetycznego. To właśnie ten ostatni obszar, który w ostatnich latach ulegał istotnym zmianom, miał ogromny wpływ na wytrzymałość wyniku PKN Orlen w tym trudnym kwartale – twierdzi Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu cytowany w komunikacie prasowym. Jego zdaniem to potwierdza, że przejęcie Energi było dobrym i w pełni uzasadnionym biznesowo posunięciem.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami