Organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH, Deutsche Umwelthilfe) poinformowała, że złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego Meklemburgii-Pomorza w Greifswaldzie na decyzję Urzędu Górniczego Stralsund. Ekolodzy chcą sądownie doprowadzić do tego, by urząd ponowne rozpatrzył wniosek o oddanie gazociągu do eksploatacji.

""

Pipeline/ Bloomberg

energia.rp.pl

Według ekologów we wstępnym opracowaniu decyzji nie uwzględniono „nowych informacji naukowych o niekontrolowanych wyciekach metanu podczas wydobycia, transportu i przeróbki gazu ziemnego”, w styczniu 2018 roku akcent został położony jedynie na możliwość wycieków metanu wyłącznie do morza – z samego rurociągu. Klaus Ernst deputowany i szef komisji Bundestagu ds. ekonomii i energii, ocenił jako mało prawdopodobne, zwycięstwo ekologów w sądzie.

„Oczywiście Deutsche Umwelthilfe ma możliwość zwrócenia się do sądu. Ale mając na uwadze, że wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z prawem, a projekt został już ukończony w ponad 90 procentach, uważam, że skarga nie ma szans powodzenia – podkreślił parlamentarzysta.

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.