Producenci maszyn górniczych w tarapatach

Publikacja: 08.05.2020 06:25

Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają

Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają

Foto: Wydatki na inwestycje w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spadają

Firmy wykonujące zlecenia dla kopalń chcą gwarancji od polskiego rządu, że państwowe spółki będą respektowały zawarte umowy.

Po tym jak największy producent węgla Polska Grupa Górnicza zawiesił wykonywanie umów, m.in. na dostawy maszyn górniczych, dostawcy znaleźli się w poważnych kłopotach. Przedstawiciele branży zaplecza górniczego napisali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o interwencję. Pod listem podpisało się siedem firm, w tym największy krajowy producent maszyn górniczych Famur, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa i działająca w Famurze Solidarność.
Firmy alarmują, że obecny kryzys, związany z pandemią koronawirusa, uderzył w nich z ogromną siłą, a pogłębiające się problemy spółek górniczych, w tym głównego partnera PGG, już teraz zmuszają ich do ograniczania lub wstrzymania produkcji oraz redukcji zatrudnienia. Oczekują więc od polskiego rządu gwarancji respektowania przez spółki Skarbu Państwa zawartych już umów i regulowania zobowiązań. – Kolejnym krokiem powinno być wspólne wypracowanie zestawu rozwiązań przynoszących pozytywne skutki dla polskiego sektora wydobywczego oraz energetycznego nie tylko w perspektywie najbliższych tygodni, ale lat – twierdzą autorzy listu i proszą o powołanie zespołu kryzysowego.
""

Bloomberg

energia.rp.pl

Największe problemy mają te firmy, które wykonują zlecenia dla PGG. Spółka ta ogłosiła wystąpienie siły wyższej i od 1 maja na miesiąc zawiesiła wykonanie części kontraktów na roboty w kopalniach oraz na dzierżawę maszyn i urządzeń.
Na zamknięcie jednego ze swoich zakładów zdecydował się już Famur. Chodzi o fabrykę przenośników w Rybniku, gdzie zwolnieniami grupowymi objętych zostanie 204 pracowników. Produkcja tych urządzeń skoncentrowana zostanie w jednym oddziale Famuru – w Nowym Sączu.
Branża szacuje, że w sektorze zaplecza górniczego zatrudnionych jest łącznie ok. 400 tys. osób. W samym tylko dziale producentów maszyn górniczych zarejestrowanych jest w Polsce ok. 200 firm.
—————————————————————————————————————–
Covid-19 w kopalniach
Rośnie liczba zakażonych górników w kopalniach PGG. W czwartek w kopalni Murcki Staszic chorych było 111 osób, w Sośnicy 64 osoby, w kopalni Marcel trzy osoby a w ruchu Jankowice wirusa potwierdzono u 204 górników. W ZGRI i ruchu Bielszowice zakażenie stwierdzono w przypadku dwóch górników. W sumie w kopalniach PGG zakażone są 384 osoby, na kwarantannie przebywało już 1516 pracowników PGG. W kopalni Bobek należącej do Węglokoksu zdiagnozowano 67 chorych na COVID-19. W JSW – 33 osoby są zakażone, w tym dwóch górników z Zofiówki a 31 z Pniówka. –it
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?