Kopalnia węgla brunatnego Turów będzie dalej działać

Minister Klimatu przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej koncesję na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów. Kopalnia będzie mogła działać przez najbliższe 6 lat. PGE walczy jeszcze o koncesję na kolejne 25 lat.

Publikacja: 25.03.2020 13:04

Kopalnia węgla brunatnego Turów będzie dalej działać

Foto: energia.rp.pl

Przyznanie przez Ministra Klimatu sześcioletniej koncesji oznacza kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego przez kopalnię, która na skalę przemysłową prowadzona jest na tym terenie od 1904 r. Obecnie wydobycie ma miejsce w obszarze górniczym „Turoszów-Bogatynia”, który wyznaczony został w koncesji z 1994 r. Jak przekonuje PGE, obszar faktycznie prowadzonej działalności będzie o ponad połowę mniejszy w stosunku do granic określonych w 1994 r.
""

Fotorzepa, Piotr Guzik

energia.rp.pl

Kontynuacja wydobycia oznacza w praktyce zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, które w obecnej sytuacji nabiera dodatkowej wartości. Dzisiaj nasz kraj potrzebuje stałych i niezakłóconych dostaw energii, a turoszowski kompleks energetyczny takie dostawy zapewnia – komentuje Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
PGE GiEK równolegle prowadzi działania zmierzające do uzyskania koncesji pozwalającej na eksploatację złoża Turów przez kolejne 25 lat, czyli do momentu wyczerpania złoża i zakończenia eksploatacji turoszowskiej elektrowni. Wydobywany tu węgiel zasila Elektrownię Turów i jest podstawą jej funkcjonowania (węgla brunatnego nie przewozi się na duże odległości). Otrzymanie koncesji na kolejne lata ma zagwarantować dostawy prądu do ponad 3 mln gospodarstw domowych do 2044 r. Przeciwna kontynuowaniu górniczej działalności w tym miejscu jest natomiast lokalna społeczność sąsiadującego z Polską czeskiego regionu Liberec, a także organizacje ekologiczne.
""

The bucket wheels of a giant excavator cut into the earth during lignite, also known as brown coal, digging operations at the open pit mine operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg

energia.rp.pl

Aktualnie w Elektrowni Turów eksploatowanych jest sześć bloków energetycznych uruchamianych w latach 1998 – 2005. Od 2014 r. w elektrowni realizowany jest program dostosowawczy do ciągle zaostrzających się norm emisyjnych. W tym celu na terenie zakładu trwa m.in. gruntowna modernizacja bloków 1 – 3 za około 800 mln zł. Inwestycja ta przyczyni się do wydłużenia żywotności jednostek wytwórczych o minimum 20 lat, zwiększenia ich mocy z 235 MW do 250 MW, a także poprawienia ich sprawności i dyspozycyjności. Ponadto trwa tam budowa kolejnego bloku węglowego o mocy 500 MW. Budowany blok zastąpi wycofane już z eksploatacji jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do ok. 2 tys. MW. Inwestycja ma się zakończyć w tym roku.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Zachód uszczelnia sankcje na rosyjską ropę. Żaden tankowiec się nie prześlizgnie
Surowce i Paliwa
Rosyjskie koncerny paliwowe straciły ogrom przychodów. Najwięcej Gazprom
Surowce i Paliwa
Rekordowe zyski Norwegii napędzane wojną w Ukrainie
Surowce i Paliwa
Wojna pozbawiła Kreml ogromnej części dochodów z ropy i gazu
Surowce i Paliwa
Azoty podały Orlenowi czarną polewkę. Koniec rozmów o przejęciu ZA Puławy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości