Pod koniec lutego Biały Dom ogłosił zamiar sprzedaży w tym roku ropy z rezerw o wartości do 450 mln dol. Teraz zmienił zdanie. „Wobec niedawnych zawirowań na światowych rynkach ropy, departament energetyki USA wstrzymuje wcześniej ogłoszoną sprzedaż surowej ropy z rezerw strategicznych (SPR). Sprzedaż została zaplanowana w celu zgromadzenia środków na utrzymanie i modernizację rezerw. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach ropy, nie jest to najlepszy czas na sprzedaż ”- głosi komunikat Jess’a Jimanski’ego przedstawiciela resortu energetyki.

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) jest zdania, że po rozpadzie porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+, kartel eksporterów OPEC ma nowy cel – zwiększenie swojego udziału w rynku ropy.   „EIA prognozuje, że wydobycie ropy przez OPEC wyniesie średnio 29,2 mln baryłek na dobę od kwietnia do grudnia 2020 r. To wzrost z 28,7 mln baryłek w pierwszym kwartale. Natomiast w 2021 r, wydobycie ma wzrosnąć do 29,4 mln baryłek/doba”.

""

Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP’s Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg

energia.rp.pl

Dla amerykańskiego rynku ropy EIA spodziewa się zmniejszania wydobycia od 13,2 mln baryłek/doba w maju do 12,8 mln baryłek/doba w grudniu tego roku. W roku przyszłym administracja Białego Domu prognozuje spadek wydobycia surowca przez amerykańskie firmy do 12,7 mln baryłek/dobę. „Będzie to pierwszy spadek rocznego wydobycia w USA od 2016 r” – podkreślają analitycy EIA. Zwracają też uwagę, że w powodu słabego popytu na czarne złoto w tym roku, zwiększą się globalne zapasy surowca o średnio 1 mln baryłek/dobę. „Największy wzrost będzie w I półroczu 2020 r – o 1,7 mln baryłek/dobę” – podkreślają Amerykanie.