Umowa gazowa podpisana

Rosja i Ukraina rzutem na taśmę przedłużyły tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Przy okazji oba kraje zakończyły inne gazowe spory.

Publikacja: 31.12.2019 10:15

Umowa gazowa podpisana

Foto: Pipeline/Bloomberg

„Jednocześnie podpisany został cały kompleks umów i kontraktów i są one wielką transakcją pakietową, która przywróciła równowagę interesów stron” – mówił po podpisaniu umów w poniedziałek Aleksiej Miller prezes  Gazpromu (za gazetą RBK).
Zgodnie z komunikatem, pakiet dokumentów podpisały cztery podmioty: Gazprom, Naftogaz Ukrainy, operator ukraińskich magistrali i ministerstwo prawa Ukrainy.

Dyrektor wykonawczy Naftogazu podpisał dokumenty ok. 15.00 w Wiedniu, a prezes Gazpromu – wieczorem w St. Petersburgu. Jak wyjaśnił Juri Witrenko dyrektor wykonawczy Naftogazu, spowodowane to było konieczności uzgodnień z rządem i radą Naftogazu oraz rządem Ukrainy.
""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Gazprom i Naftogaz zawarły nieodwołalne porozumienie o uregulowaniu wzajemnych pretensji. Strony wycofają wszystkie pozwy wobec siebie z sądów i arbitraży. A także Gazprom i Naftogaz rezygnują ze wszystkich możliwych roszczeń z kontraktów na dostawy i tranzyt gazu z 19 stycznia 2009 r.
Oprócz tego Naftogaz stał się firmą-organizatorem tranzytu i wziął na siebie związane z tym ryzyka. Podpisał umowę z operatorem ukraińskich magistrali, zgodnie z którą ma zarezerwować moce przesyłowe, łącznie 225 mld m3 na pięć lat.
W 2020 r Gazprom prześle przez Ukrainę minimum 65 mld m3 gazu, a w latach 2021-2024 – po minimum 40 mld m3.
W komunikacie Naftogazu strona ukraińska podkreśla, że umowa tranzytowa jest „kompromisem do przyjęcia”; zapewnia płynność tranzytu i pracę magistrali przez co najmniej pięć lat. Dla Ukraińców najważniejsze jest otrzymanie blisko 3 mld dol. od Gazpromu tytułem wykonania wyroku arbitrażu w Sztokholmie.
Prezes Andrij Kobolew podziękował „wszystkim międzynarodowym partnerom, którzy wsparli Ukrainę i jej interesy podczas trudnych negocjacji. Szczególnie był wdzięczny za „rzeczywiste i bardzo na czasie wsparcie USA”. Ukraina zarobi na tranzycie gazu z Gazpromu minimum 7,2 mld dol. w ciągu 5 lat.

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy