Akcje Gazprom-gazorazpriedielenije – spółki-córki Gazpromu zostały sprzedane za 188 mld rubli (11,46 mld zł) z rekordową zniżką 13,22 proc. poinformował Gazprom. Nie wiadomo, kto kupił 3,59 proc. akcji, wiadomo, kto agitował za ich zakupem. Władimir Putin podczas wystąpienia na forum Rosja wzywa stwierdził „Wartość rynkowa Gazpromu – co wiedzą wszyscy eksperci, znajduje się na poziomie minimalnym. Tymczasem potencjał koncernu nawet trudno policzyć”.

Gazeta Wiedomosti pisze, że nawet minister finansów i wicepremier Anton Siłuanow nie miał wątpliwości, że prezydencka wypowiedź była „słowną interwencją, celem której był wzrost wartości rynkowej Gazpromu”.

""

Władimir Putin, prezydent Rosji/Bloomberg

energia.rp.pl

I tak się stało. Akcje podskoczyły na starcie moskiewskiej giełdy o 4,75 proc., a na zamknięciu o 2,56 proc. Kapitalizacja przekroczyła 6 bln rubli (94,16 mld dol.). Od początku roku Gazprom podrożał 1,5 raza i jest najdroższą rosyjską firmą. To już druga, przeprowadzona w krótkim czasie sprzedaż akcji koncernu. W lipcu Gazprom sprzedał 2,93 proc. akcji należących do dwóch spółek-córek holenderskiej Gazprom Gerosgaz Holdings BV i cypryjskiej Rosingaz Limited, za 139,1 mld rubli, że zniżką 5,4 proc. W tym wypadku także nie upubliczniono nabywcy.

Wyprzedaże mogą mieć związek z koniecznością finansowania zagranicznych inwestycji, szczególnie Nord Stream-2. Gazociąg ten jest opóźniony o co najmniej pół roku, z czym wiążą się rosnące koszty. O tym, że dwie nowe nitki gazociągu północnego będą gotowe w połowie 2020 r oficjalnie powiedział Dmitrij Kozak wicepremier Rosji.