Rekordowe IPO – Saudi Aramco wejdzie na giełdy

Najdroższa transakcja w historii dostała zielone światło. Następca tronu Arabii Saudyjskiej zgodził się na debiut giełdowy koncernu naftowego Saudi Aramco. To decyzja ostateczna.

Publikacja: 03.11.2019 11:53

Rekordowe IPO – Saudi Aramco wejdzie na giełdy

Foto: Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

Muhammed bin Salman ostatecznie zgodził się na IPO (pierwsza oferta publiczna akcji) narodowego giganta naftowego Saudi Aramco, dowiedziała się agencja Bloomberg. Decyzja zapadła na początku listopada. Książę zdecydował, że w IPO wystarczy jak w ofercie weźmie udział tylko saudyjski biznes.
Będzie to największy giełdowy debiut w historii. Arabia długo do niego dochodziła. Pierwsze sygnały o możliwym IPO Saudi Aramco pojawiły się w 2016 r. Wtedy wartość rynkowa koncernu była oceniana na 2 bln dol. Do sprzedaży miało trafić 5 proc. akcji na kwotę 100 mld dol. Potem debiut giełdowy był wiele razy odkładany, głównie z powodu braku popytu ze strony zachodnich inwestorów. W październiku 2019 w świat poszła wiadomość, że 2 proc. Saudi Aramco trafi najpierw na giełdę Tadawul w Rijadzie. Ma to przynieść koncernowi od 20 mld dol. do 40 mld dol.
""

A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg

energia.rp.pl

Kolejne emisje będą już na zagranicznych giełdach. Do sprzedaży trafi maksymalnie 5 proc. Saudi Aramco. Oficjalna decyzja trafi do opinii publicznej 3 listopada, a przyjmowanie zamówień wystartuje 4 grudnia, natomiast handel – 11 grudnia. Pod koniec października okazało się, że saudyjskim IPO interesują się firmy inwestycyjne i banki z Rosji. Potwierdził to 29 października Kiriłł Dmitriew szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, dla agencji Interfaks podczas forum Future Investment Initiativ w Rijadzie.
Rosjanin dodał, że chętni na akcje są także duzi inwestorzy z Chin.
Saudi Aramco zarabia na czarnym złocie jak nikt inny. W 2018 r po raz pierwszy koncern opublikował wyniki. Zysk netto wyniósł 111 mld dol. To uczyniło koncern najdroższym na świecie.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy: Azoty chcą rosnąć szybciej niż rynek
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Surowce i Paliwa
Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji
Surowce i Paliwa
Te paliwa jeszcze długo będą potrzebne
Surowce i Paliwa
Były zarząd Azotów nie otrzymał absolutorium. Rosły straty i wydatki na PR
Surowce i Paliwa
Nieoczekiwany efekt sankcji: Rosja importuje z Indii… aluminium