Exim – eksportowo-importowy bank USA przyznał 5 mld dol. kredytu na budowę zakładów LNG Rovuma w północnej części Mozambiku, informuje portal GCR (Global Construction Review). Pieniądze zostaną wydane na towary i usługi USA, które, według oświadczenia banku, wprost wesprą 16400 amerykańskich miejsc pracy w ciągu pięciu lat budowy zakładów. Dadzą też amerykańskim podatnikom ponad 600 mln dol. wpływów z tytułu odsetek.

Kimberly Reed prezes Exim podkreślił, że w walce o kredyt USA wygrały z Rosją i Chinami.„Teraz projekt będzie ukończony bez ich udziału, ale za to z towarami i usługami „made in US”. To zwycięstwo naszego narodu”- zapewnił bankier.

A co z tego będzie miał naród Mozambiku? Exxon Mobil który razem z włoskim Eni realizuje projekt The Rovuma LNG zapewnia, że zakłady dadzą 5000 miejsc pracy dla obywateli Mozambiku i 60 mld dol. wpływów do kasy państwa (to 4 razy tyl ile wynosi dziś PKB kraju) za okres ich funkcjonowania. Zakłady będą produkować rocznie 15,2 mln ton gazu skroplonego. Gaz przeznaczony jest na eksport.
Zakłady powstają na słabo zaludnionym półwyspie Afungi w prowincji Cabo Delgado. Będą przerabiać 85 mld m3 gazu ziemnego który w 2010 r został odkryty w przybrzeżnym basenie Rovuma. Operatorem projektu wydobycia gazu u wybrzezy Mozambiku jest teksański koncern energetyczny Anadarko