Rosneft zmieniła w kontraktach dolary na euro czyniąc je główną walutą transakcji sprzedaży ropy, produktów naftowych i chemicznych, gazu skroplonego i wszelkich innych, wynika z dokumentów sprzedaży i informacji od handlarzy surowcami, informuje agencja Reuters. Wcześniej Biały Dom chciał objąć koncern sankcjami za handel z Wenezuelą. Do zmiany waluty miało dojść we wrześniu.
– Rosneft niedawno zmienił wszystkie swoje kontrakty eksportowe w ten sposób, że euro to teraz ich waluta podstawowa. Wcześniej nas o takim zamiarze uprzedzili – potwierdził agencji jeden z handlarzy surowcami z Rosji.

""

Headquarters of the OAO Rosneft oil company in Moscow, Russia/Bloomberg

energia.rp.pl

Ponieważ światowy handel ropą odbywa się w dolarach, to Rosjanie proponują przelicznik według kursu z dnia poprzedzającego termin zapłaty za surowiec. – Wcześniej Rosneft proponowała euro jako jedną z możliwości zapłaty, ale od września euro stało się walutą podstawową. To jest istotna zmiana – przyznał jeden z handlarzy. Rosjanie rozważają też przejście na euro w kontraktach długoterminowych, ale decyzje jeszcze nie zapadły. W środę Rosneft ogłosił tender na sprzedaż 100 tys. ton ropy marki Urals z dostawą z bałtyckiego portu Primorsk 27-28 października. W warunkach zaznaczono „ walutą płatniczą jest euro”.