– Rosja jest największym i zaufanym dostawcą gazu rurociągowego w Europie. W minionym roku eksport na europejski rynek sięgnął rekordowej ilości 201,9 mld m3. Z uwzględnieniem obecnej koniunktury i sytuacji na rynku prognozujemy, że w 2019 r eksport będzie bliski temu sprzed roku. Do tego pod względem dostaw LNG do krajów Unii, Rosja także wchodzi do grona liderów, zajmuje drugie miejsce za Katarem – stwierdził Siergiej Prichodźko wiceszef rządowej administracji, cytowany  przez agencję Prime.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Wypowiedzi kremlowskiego urzędnika przeczą dane z kilku źródeł. Według raportu z kwietnia 2019 Międzynarodowej  Grupy Importerów LNG (GIIGNL) największym eksporterem gazu skroplonego na rynek Unii był w miniony roku Katar (16,42 mln ton) przed Algierią (9,29 mln ton) i Nigerią (9,07 mln ton). Import z Rosji wyniósł 4,43 mln ton a z USA 2,7 mln ton.
Według corocznego raportu energetycznego BP Unia importowała w minionym roku 60 mld m3 LNG z czego najwięcej z Kataru (19,5 mld m3), przed Algierią, Nigerią i Rosją. Z USA przypłynęło 3,5 mld m3.

""

Władimir Putin (2-R), obok Alexandera Novaka (L) i Leonida Michelsona (2-L), podczas uroczystego załadunku pierwszej partii LNG na gazowiec w arktycznym porcie Sabetta/Bloomberg

energia.rp.pl

Natomiast dane Komisji Europejskiej z końca lipca mówią, że na trzeciej pozycji wśród dostawców LNG są Stany Zjednoczone. W I półroczu 2019 r na amerykański gaz przypadło 12,4 proc. całego unijnego importu. Rok wcześniej było to zaledwie 5 proc.