– Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos. Wśród zatrzymanych jest były prezes zarządu Lotosu i były prokurent, pełniący także funkcję zastępcy dyrektora generalnego ds. strategii i relacji międzynarodowych w Lotosie, szefowa biura obsługi korporacyjnej i administracji Lotosu oraz przedsiębiorca – podał w oficjalnym komunikacie Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że przedstawiciele giełdowej spółki podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. – Wszystko wskazuje na to, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki – podaje CBA. Dodaje, że funkcjonariusze CBA przeszukują m.in. miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych osób. Po zakończeniu tych czynności zatrzymani mają być przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty. Według CBA sprawa jest rozwojowa.

Wśród zatrzymanych jest m.in. Paweł O., były prezes Grupy Lotos, który nieprzerwanie przez 14 lat kierował firmą mimo licznych zmian zachodzących na krajowej scenie politycznej. W 2002 r. został szefem ówczesnej Rafinerii Gdańskiej. Z tej funkcji odwołano go dopiero wiosną 2016 r. Przed objęciem stanowiska prezesa w Lotosie, kierował założoną przez siebie firmą konsultingową. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty. Wcześniej był prezesem i dyrektorem generalnym ABB Zamech. Pracował też w centrali ABB w Zurichu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią.