Grupa Lotos poszukuje możliwości przejęcia roponośnych złóż w Wielkiej Brytanii. Koncern był już nawet blisko zakupu 20 proc. udziałów w złożu Kraken na Morzu Północnym. To duże złoże, z którego w I półroczu wydobycie wynosiło średnio 31 tys. baryłek dziennie ale w kolejnych tygodniach gwałtownie wzrosło.
Jak podaje Reuters, 20 proc. udziałów z 70,5 posiadanych, wystawiła na sprzedaż firma EnQuest, a ofertę ich nabycia miał złożyć m.in. gdański koncern. Z informacji agencji wynika, że rozmowy były nawet zaawansowane ale trwały zbyt długo i nie dawały gwarancji, że uda się je zakończyć w czasie, w jakim pieniądze chciał pozyskać EnQuest na spłatę swoich zobowiązań. Ostatecznie podmiot ten zrezygnował z transakcji, gdyż pozyskał finansowanie poprzez kolejną pożyczkę. Lotos komentarza w sprawie tej akwizycji odmówił.
Wiadomo też, że niedawno gdański koncern powołał firmę Lotos Upstream UK z siedzibą w Londynie, której zadaniem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na szelfie brytyjskim. To trzeci zagraniczny podmiot, po spółkach z Norwegii i Litwy, działający w ramach zależnego Lotosu Upstream. Na czele tego ostatniego stoi Gavin Graham, Brytyjczyk z wieloletnim doświadczeniem w branży poszukiwawczo – wydobywczej, w przeszłości pełniący kierownicze i doradcze stanowiska m.in. w firmach: Shell, Petrofac, Crystol Energy i Amplify Innovation. To w dużej mierze dzięki niemu polska spółka może efektywnie identyfikować i analizować atrakcyjne aktywa.