Agencja Reuters poinformowała, że koncern państwowy PDVSA ma już miesięczne opóźnienie w realizacja kontrataków na dostawy ropy. Wśród klientów którzy nie otrzymali zamówionej i opłaconej ropy są prywatne amerykańskie koncerny – Chevron oraz Valero Energy, hinduska Nayara Energy, chińska CNPC i rosyjski Łukoil. Stałe opóźnienia pogłębiają stopień zmniejszania wydobycia ropy w Wenezueli  oraz naruszają warunków umów koncernu PDVSA.

Firma już jest potężnie zadłużona, działa dzięki kredytom otrzymanym od Rosji.  Tamtejsze państwowe koncerny, szczególnie Rosneft – w zamian za pożyczki, kawałek po kawałku przejmują wenezuelskie zasoby ropy i gazu. Rosjanie dostali już m.in. udziały w złożach; prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi.
Według danych OPEC Wenezuela w kwietniu pompowała na najmniejszym w historii poziomie – 1,49 mln bd.. Podczas spętana zaplanowanego na koniec czerwca władze zamierzają prosić OPEC o podniesienie kwoty na wydobycie ropy o 0,5-1 mln baryłek dzienne.
W 2006 r Wenezuela pompowała 3,34 mln bd; potem produkcja już tylko spadała.