Wkrótce Saudyjczycy i Rosja zajmą się cięciami dostaw ropy – surowiec nie reaguje

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o 2 centy. Brent na ICE Futures zyskuje 5 centów. W przyszłym tygodniu Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, oraz Rosja przedyskutują sprawę przedłużenia porozumienia o niższych dostawach ropy na rynki paliw – podają maklerzy.

Publikacja: 27.10.2017 07:58

Wkrótce Saudyjczycy i Rosja zajmą się cięciami dostaw ropy – surowiec nie reaguje

Foto: Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,62 USD, po zniżce o 2 centy.

Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 5 centów do 59,35 USD za baryłkę.

Saudyjski książę Mohammed bin Salam wyraził w czwartek swoje poparcie dla przedłużenia obowiązującego od kilku miesięcy porozumienia, na mocy którego kraje OPEC i inni poważni dostawcy ropy zmniejszyli swoją produkcję na globalne rynki paliw.

Bin Salam jest za tym, aby obowiązywanie tego porozumienia przedłużono poza marzec 2018 r.

W OPEC trwają też jednak prace nad strategią „wyjścia” producentów ropy z umowy o niższych dostawach ropy, aby nie zalać rynków paliw tym surowcem, gdy wygaśnie termin obowiązywania tego porozumienia – informowały wcześniej w tym tygodniu anonimowe źródła zbliżone do sprawy.

„Teraz duże znaczenie może mieć reakcja producentów ropy w USA, którzy biorąc pod uwagę wysokie ceny surowca mogą zwiększyć dostawy ropy” – ocenia Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 46 centów do 52,64 USD za baryłkę.

W tym tygodniu ropa w USA zdrożała o 2,2 proc., a Brent zyskała 2,8 proc.

Surowce i Paliwa
Dziewięć koncernów pozwało Gazprom na kwotę 18 mld euro. Wśród nich polska firma
Surowce i Paliwa
Paliwa kopalne jeszcze długo będą niezastąpione
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport nie istnieje bez kopalin. Jest najniższy od siedmiu lat
Surowce i Paliwa
Orlen wypłaci rekordową dywidendę i zwiększy wartość inwestycji
Materiał Promocyjny
O przyszłości klimatu z ekspertami i biznesem. Przed nami Forum Ekologiczne
Surowce i Paliwa
Krzysztof Galos, główny geolog kraju: W Polsce nie ma złóż metali ziem rzadkich