– Produkcja surowej ropy stale rośnie i osiągnęła już poziom 4,1 mln baryłek dziennie (bd). Eksport wynosi obecnie 2,66 mln bd. Iran stopniowo zbliża się więc do swoich pozycji zajmowanych przed sankcjami na rynku światowym – stwierdził Reza Padidar szef Stowarzyszenia Irańskich Producentów Urządzeń Naftowo-Gazowych, cytuje agencja Rosbalt.

Od 2012 r. czyli od wprowadzenia zachodnich sankcji na irańską ropę i produkty naftowe, pompowanie spadło poniżej 3 mln bd a eksport poniżej 1 mln bd. ‚Główni odbiorcy – Chiny i Indie wykorzystały sytuację, wymuszając na Teheranie sprzedaż za juany i rupie, co niekorzystnie odbiło się na finansach branży.

Irańska ropa jest konkurencyjna, bo ma parametry zbliżone do rosyjskiej więc chętnie sięgają po nią odbiorcy w Europie – głównym rynku rosyjskiego eksportu. Do tego jest tańsza. Dziś od rana ropa na światowych rynkach taniała, po informacjach z USA o zmniejszeniu zapasów o 2,3 mln baryłek do 520,9 mln baryłek. Spada też produkcja ropy z łupków, co też zwiększa popyt na irański surowiec.