OPEC robi swoje, a Rosja nie

123rf.com

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 mln. Oznacza to wykonanie w 90 procentach porozumienia o zamrożeniu wydobycia.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała dane o wydobyciu ropy przez OPEC za styczeń. „Niektórzy producenci, w tym Arabia Saudyjska, zmniejszyli wydobycie bardziej, aniżeli się do tego zobowiązali. Spadek ten został wyrównany przez zwiększone pompowanie w Libii i Nigerii, które nie zostały objęte ograniczeniami porozumienia wiedeńskiego” – cytuje IEA agencja Prime.

30 listopada 2016 r w Wiedniu OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu w tym Rosja, zobowiązały się do obniżenia wydobycia o 1,2 mln baryłek na dobę (bd) do 32,5 mln baryłek. Na OPEC przypadło 558 tys. bd, Rosja zobowiązała się obniżyć wydobycie o 300 tys bd. Porozumienie podpisano na pół roku i zaczęło obowiązywać w styczniu.

Według IEA wydobycie ropy na świecie w styczniu było niższe o 1,5 mln baryłek do 96,4 mln baryłek. To o 730 tys. bd mniej w ujęciu rocznym. Agencja zwraca jednak uwagę, że kraje spoza porozumienia zwiększą w tym roku pompowanie surowca. A dotyczy to przede wszystkim USA, Kanady i Brazylii.

Wiedeńskiej umowy nie wykonuje także Rosja, która według agencji Dow Jones zmniejszyła w styczniu pompowanie jedynie o 100 tys. baryłek dziennie czyli mniej niż jedną trzecią tego do czego się zobowiązała.

Mogą Ci się również spodobać

Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie ...

Czas na zmianę sposobu myślenia o klimacie

Nie kwestionując w najmniejszym stopniu konieczności dbałości o zasoby naturalne i środowisko, wydaje się, ...

Rosną inwestycje w petrochemii

Przedsiębiorstwa coraz więcej wydają na nowe instalacje do przerobu ropy i produktów ropopochodnych. Rafinerie ...

Gazprom ostatecznie przegrał w Sztokholmie z Ukrainą

Sąd okręgowy w Szwecji odrzucił apelację rosyjskiego koncernu na wyrok trybunału arbitrażowego uznającego za ...

Walka o nagrody w kopalniach

Związki zawodowe z największych spółek węglowych wnioskują o podniesienie górniczych uposażeń. Szanse na wywalczenie ...

Wkrótce energia będzie tak droga jak w Niemczech

Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą ...