Koniec grudnia: benzyna poniżej 4 zł

Bloomberg

Koniec grudnia powinien upłynąć pod znakiem taniego tankowania – oceniają eksperci paliwowi.

Ich zdaniem będzie przybywać stacji, w których za diesla zapłacimy poniżej 4 zł za litr. Tanieć będzie też benzyna i autogaz.

Analitycy BM Reflex zauważyli, że tydzień grudnia przyniósł kontynuację spadków cen paliw na stacjach. O 8 gr na litrze potaniała benzyna 95, a olej napędowy o 10 gr na litrze. Coraz wyraźniejszy jest spadek cen autogazu, który potaniał o 6 groszy.

„Na części stacji notujemy już ceny poniżej 4 złotych za litr. Najtańszy olej napędowy na nielicznych stacjach kosztuje około 3,80, a benzyna bezołowiowa 95 – 3,99 zł/l. Stacji, gdzie jeszcze przed świętami za litr diesla czy Pb95 zapłacimy 4 zł/l lub mniej, będzie przybywało. Natomiast na większości stacji ceny autogazu powinny spaść poniżej 2 zł/l” – prognozuje BM Reflex.

Wskazano, że ceny paliw na rynku hurtowym są obecnie na niższym poziomie niż przed tygodniem, choć obniżki wyraźnie wyhamowały. „Nie powinno to jednak wpłynąć na rynek detaliczny. Tu spodziewamy się jeszcze obniżek do 5 groszy na litrze benzyny oraz 10 – 12 groszy na litrze oleju napędowego” – oceniono.

Także, zdaniem ekspertów z e-petrol.pl, końcówkę roku 2015 kierowcy najpewniej zapamiętają, jako czas taniego tankowania i powrotu cen oleju napędowego poniżej granicy 4 zł/l. Według nich jeszcze kilka miesięcy wcześniej nikt się tego pewnie nie spodziewał.

Wskazali, że w mijającym tygodniu PKN Orlen oraz Grupa Lotos wprowadzały z każdym dniem nowe cenniki na produkowane przez siebie paliwa. O ile w pierwszej połowie tygodnia paliwa lekko drożały, to od środy ceny spadały. W przypadku diesla średnia cena tego paliwa zbliżyła do poziomu z lutego 2010 r.

„Do połowy przyszłego tygodnia na polskim rynku hurtowym będziemy świadkami stabilizacji cen z możliwością nieznacznej korekty cen w górę, jednak nie należy się spodziewać, aby najbliższe dni mogły odwrócić spadkowy kierunek zmian cen” – napisano w komentarzu.

Według e-petrol.pl spadki cen w detalu z mijającego tygodnia to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców. „Im bliżej Wigilii, tym ceny diesla na stacjach mogą bardziej zbliżać się do granicy 4 zł/l, a na wielu obiektach spaść poniżej tej psychologicznej granicy” – dodano.

Według prognoz e-petrol.pl średnia cena najpopularniejszej benzyny 95 w przyszłym tygodniu powinna mieścić się w przedziale 4,24-4,32 zł/l, litr oleju napędowego może kosztować 3,99-4,14 zł, a LPG – 1,98-2,06 zł.

Analitycy paliwowi zwracają uwagę, że ceny ropy Brent pozostają na poziomie bliskim minimów z grudnia 2008 roku, przy nieoczekiwanym wzroście zapasów ropy w USA do praktycznie rekordowych poziomów. Zwiększyły się również rezerwy benzyn i olejów.

Do tego dochodzi jeszcze problem powrotu irańskiej ropy na światowe rynki, co, wraz z wynegocjowaną już zmianą nastawienia amerykańskiego do eksportu surowca (zniesienie zakazu z roku 1973), może stanowić powiększenie wciąż zbyt wysokiej podaży ropy na świecie.

Mogą Ci się również spodobać

USA naciska w sprawie Nord Stream-2

Amerykanie coraz mocniej lobbują w Brukseli za wycofaniem się krajów Wspólnoty ze wsparcia rozbudowy ...

PGNiG chce wydobywać w Iranie

Giełdowa spółka podpisała list inwencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar. Decyzja ...

Zielone plany Chin

Do 2020 r Chińczycy chcą zainwestować w odnawialną energetykę blisko 361 mln dolarów. Projekt ...

Enerdze byłoby po drodze z Eneą

Gdańska spółka rozmawia z potencjalnymi inwestorami branżowymi przy projekcie nowego bloku w Ostrołęce. W ...

Indie stawiają na atom

Rząd w Delhi zdecydował o budowie dziesięciu nowych reaktorów jądrowych na potrzeby krajowej energetyki. ...

Gazprom liczy na Saudów

Rosjanie i Arabowie zwiększają współpracę. Już nie tylko ropa naftowa, ale i gaz wchodzi ...