Katar chce pomóc Ukrainie w dywersyfikacji dostaw gazu

LNG carrier ship sits docked at the Cheniere Energy Inc. terminal in this aerial photograph taken over Sabine Pass, Texas, U.S./Bloomberg

Arabski emirat i największy eksporter gazu skroplonego na świecie, może pomóc Ukrainie w budowie własnego terminalu LNG. Strony zawarły energetyczny sojusz.

Ukraina zacieśnia współpracę z Katarem, szczególnie w sferze energetycznej, zbrojeniowej i żywnościowej. Ukraińskie ministerstwo energii i Qatar Petroleum – państwowy koncern naftowo-gazowy Kataru, podpisały memorandum o współpracy energetycznej, informuje agencja Unian.

Oba państwa zamierzają rozwijać współpracę, w szczególności w obszarach inwestycji z Kataru w poszukiwanie i wydobycie gazu na Ukrainie oraz dostaw gazu z Kataru.

„Współpraca w sektorze naftowo-gazowym Ukrainy i Kataru jest obiecująca i ważna dla naszego kraju. Katar jest jednym z największych producentów gazu na świecie i dysponuje cennym doświadczeniem oraz znacznymi środkami finansowymi umożliwiającymi inwestowanie w poszukiwanie i wydobycie gazu na Ukrainie. Zwiększenie własnego wydobycia gazu, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu odpowiada interesom odbiorców gazu na Ukrainie i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy – podkreślają Ukraińcy w oficjalnym komunikacie.

Ukraina posiada bardzo rozbudowany system przesyłu gazu/Bloomberg

Memorandum będzie ważne przez trzy lata i może być automatycznie przedłużane na ten sam okres.
W niedzielę do Kataru poleciał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas spotkania z emirem Tamim bin Hamad Al Thani Zełenski zaznaczył, że Ukraina będzie nadal eksportować produkty rolne i żywność do Kataru. Kijów postrzega Dohę jako kluczowego partnera w świecie arabskim.

Ukraińcom szczególnie zależy na współpracy energetycznej i inwestycyjnej. Katarczycy, którzy są największymi eksporterami gazu skroplonego na świecie, mogliby pomóc w budowie pierwszego ukraińskiego terminalu LNG. Były to znaczący krok w stronę bezpieczeństwa energetycznego naszego wschodniego sąsiada. Kijów jest też zainteresowany w zakupach nie tylko gazu, ale też ropy z Kataru.

10 lat temu Ukraina planowała budowę terminala FSRU – pływającego statku na którym odbywa się regazyfikacja i magazynowanie gazu skroplonego – w porcie Jużnyj w Odessie, ale nie doszło do realizacji inwestycji z uwagi na sprzeciw Turcji, która chce ograniczyć transport węglowodorów przez swoje cieśniny.

Transport LNG /Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocno rośnie kurs Lotosu i Orlenu

Stosunkowo wysokie marże uzyskiwane w czerwcu na przerobie ropy w połączeniu ze zwiększonymi dostawami ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

Jest mróz, więc Gazprom zarabia

W Europie coraz zimniej. Gazprom pobił historyczny rekord eksportu gazu na Zachód. PGNiG zapewnia, ...

Tauron Ciepło szykuje inwestycje służące ograniczeniu niskiej emisji

Spółka Tauron Ciepło przygotowuje się do inwestycji, służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji – jednego ...

Gazprom układa dalej Nord Stream 2

Z 10-dniowym opóźnieniem ruszyły prace przy układaniu ostatniego odcinka rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. ...

PGNiG wydobywa coraz więcej gazu w Pakistanie

Produkcja gazu w należących do PGNiG złożach w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m ...