Wywiad Litwy ostrzega przed Novatekiem i innymi

Bloomberg

Import rosyjskiego gazu przez terminal LNG w Kłajpedzie stanowi zagrożenie dla energetycznej niezależności Litwy.

Departament bezpieczeństwa państwa i wywiad wojskowy Litwy w corocznym raporcie nt. bezpieczeństwa, zwracają uwagę na rosyjskie koncerny, które starają się odzyskać dominację na energetycznym rynku Litwy. I tak prywatny koncern gazowy Novatek, który dostarcza swój gaz skroplony na rynek europejski przez terminal LNG w Kłajpedzie, jest bardzo ciasno związany w Kremlem. A celem dostaw przez Kłajpedę jest umocnienie na rynku krajów nadbałtyckich.

 

„Największe ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy stanowi dążenie Rosji, by zachować swoją energetyczną dominację na rynkach krajów bałtyckich. (…) Od początku 2019 r na rynek LNG Litwy stara się zaistnieć rosyjski koncern Novatek, który razem z Gazprombankiem eksploatuje terminal LNG w Wysocku (Rosja -red)” – przytacza fragment raportu agencja LETA. Litewskie służby są zdania, że Rosjanie chcąc wejść na rynek oferują najniższą z możliwych cenę rynkową.

 

FSRU w Kłajpedzie, mat.pras.

„Novatek mógł zaproponować niską cenę tylko dzięki rosyjskim władzom. A te chcą zająć większość rynku LNG i stworzonych tu dla rynku gazu skroplonego warunków. Dlatego Novatek też chce zwiększyć wielkości gazu przesyłane za pomocą terminalu w Kłajpedzie”.
Litwini nie powinni też nabrać się na to, że Novatek przedstawia się jako prywatna firma, do tego jedna z najbardziej transparentnych w Rosji. „ Nie ma wątpliwości, że tak strategia jak i cele Novateku są uzgadniane z wyższymi przedstawicielami rosyjskiej władzy”.
Do tego jednym w głównych udziałowców jest objęty amerykańskimi sankcjami (miejsce na liście nr 1 Gennadij Timczenko (blisko 24 proc.) – bogacz z najbliższego kręgu ludzi Władimir Putina. Także państwowy Gazprom, główne gazowe narządzie Kremla, jest udziałowcem Novateku (19,4 proc.). Prezes Leonid Michelson, kontroluje ok. 28 proc. koncernu. jest najbogatszym człowiekiem Rosji wg Forbes’a.

Novatek ma zakłady skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim. Są największe w Rosji (16,5 mln ton LNG rocznie) a w budowie są następne (Arctic LNG). Ostatni gazowiec Novateku przypłynął do Kłajpedy w końcu stycznia. Według danych operatora terminalu – Klaipedos nafta, w 2019 r udział Novateku w rynku importowanego przez terminal gazu wyniosła 13 proc.
A przecież pływający terminal, który w rekordowym tempie z inicjatywy ówczesnego ministra energetyki Jarosława Niewierowicz, Litwini otworzyli w 2014 r, miał zakończyć dominację Gazpromu w republikach nadbałtyckich.

 

Jarosław Niewierowicz, były minister energetyki Litwy

Litewski wywiad przypomina, że Gazprom, który utracił bezpośrednie wpływy na Litwie, wciąż jest tam obecny przez swoich lojalnych pośredników. Służby zwróciły też uwagę na aktywność i próby umocowania na rynku energetycznej grupy rosyjskiej Inter RAO UES. Koncern chce sprzedawać Litwie swój prąd, pomimo, że do 2026 r republiki nadbałtyckie wyjdą z postsowieckiego systemu energetycznego BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy wstrzymują odbiór gazu z Jamału

Rosyjski gaz jest zbyt niskiej jakości, by miał trafić do niemieckich odbiorców. Operator sieci ...

KE obawia się fuzji Orlenu z Lotosem

Do 13 grudnia ma zapaść decyzja w sprawie podłączania polskich koncernów. Już dziś wyrażono ...

PGE samo kupi EDF

PGE zobowiązała się do samodzielnego zakupu elektrowni i elektrociepłowni EDF. Wcześniej największa grupa energetyczna ...

Trzy razy więcej zielonej energii w Estonii w rok

Estonia konsekwentnie zmienia swoją energetykę na niskoemisyjną. Za trzy lata 45 proc. potrzebnego republice ...

Minister energii pozoruje walkę ze smogiem

Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla ...

Co łączy Orlen z PGG? Śmiały plan ministra

Prezes Orlenu Wojciech Jasiński dostał od ministra energii propozycję nie do odrzucenia. Siedząca na ...