Południowy Korytarz Gazowy jest gotowy!

Adobe Stock

Zakończyła się budowa ostatniego odcinka Południowego Korytarza Gazowego, którym od nowego roku gaz z Azerbejdżanu dotrze do Unii z ominięciem Rosji.

„Budowa greckiego odcinka TAP (gazociąg trans-adriatycki-red) została zakończona. W grudniu rozpocznie pracę w reżimie testowym. W 2020 r rozpoczniemy komercyjne dostawy gazu do Grecji, Włoch i Albanii” – cytuje komunikat operatora projektu agencja Nowosti.
Akcjonariuszami TAP są: azerski SOCAR — 20 proc., BP — 20 proc., Snam — 20 proc., Fluxys — 19 proc., Enagas — 16 proc. i Axpo — 5 proc. Gazociąg liczy 878 km, z czego 550 km leży w Grecji, 215 km w Albanii, 105 km na dnie Adriatyku a 8 km na terenie Włoch. Moc przesyłowa to dziś 10 mld m3 rocznie z możliwością podwojenia.

 

TAS pipeline/Bloomberg

 

Południowy Korytarz Gazowy (PKG) to pierwszy system gazociągów konkurujący z magistralami Gazpromu a dokładniej z gazociągiem Turecki Potok. Korytarz tworzą od wschodu do zachodu: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotarł do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w końcu 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku.

Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP). Na dziś gaz z PKG zakontraktowały Turcja, Grecja, Albania, Bułgaria i Włochy. Wielkość przesyłanego poza Rosją gazu ogranicza wydajność azerskiego złoża. Jeżeli do Korytarza podłączy się zasobny w surowiec Turkmenistan, to jego możliwości przewyższą rosyjski Turecki Potok, który ma dwie nitki po 17,5 mld m3 gazu rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Serinus nadal ma problemy w Tunezji

Przedłużające się protesty społecznie i pracownicze powodują, że spółka nie może wydobywać ropy ze ...

Gaz może być droższy

W tym roku aż 14 firm złożyło wniosek o cofnięcie koncesji na import błękitnego ...

Musimy zmienić sposób myślenia o zarządzaniu wodą w Polsce

Zmiany klimatu wymagają modyfikacji naszego dotychczasowego rozumienia gospodarki wodnej. Brak reakcji będzie skutkować problemami ...

Turecki Potok wpłynął do Bułgarii

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok, którym ich gaz popłynie do unijnych ...

OPEC wzywa USA do cięć produkcji

Naftowy kartel chce, by firmy wydobywające ropę z amerykańskich złóż łupkowych przyłączyły się do ...

Polski transport może być oparty na wodorze

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych są zdania, że już niedługo wodór stanie się istotnym ...