Południowy Korytarz Gazowy jest gotowy!

Adobe Stock

Zakończyła się budowa ostatniego odcinka Południowego Korytarza Gazowego, którym od nowego roku gaz z Azerbejdżanu dotrze do Unii z ominięciem Rosji.

„Budowa greckiego odcinka TAP (gazociąg trans-adriatycki-red) została zakończona. W grudniu rozpocznie pracę w reżimie testowym. W 2020 r rozpoczniemy komercyjne dostawy gazu do Grecji, Włoch i Albanii” – cytuje komunikat operatora projektu agencja Nowosti.
Akcjonariuszami TAP są: azerski SOCAR — 20 proc., BP — 20 proc., Snam — 20 proc., Fluxys — 19 proc., Enagas — 16 proc. i Axpo — 5 proc. Gazociąg liczy 878 km, z czego 550 km leży w Grecji, 215 km w Albanii, 105 km na dnie Adriatyku a 8 km na terenie Włoch. Moc przesyłowa to dziś 10 mld m3 rocznie z możliwością podwojenia.

 

TAS pipeline/Bloomberg

 

Południowy Korytarz Gazowy (PKG) to pierwszy system gazociągów konkurujący z magistralami Gazpromu a dokładniej z gazociągiem Turecki Potok. Korytarz tworzą od wschodu do zachodu: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotarł do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w końcu 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku.

Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP). Na dziś gaz z PKG zakontraktowały Turcja, Grecja, Albania, Bułgaria i Włochy. Wielkość przesyłanego poza Rosją gazu ogranicza wydajność azerskiego złoża. Jeżeli do Korytarza podłączy się zasobny w surowiec Turkmenistan, to jego możliwości przewyższą rosyjski Turecki Potok, który ma dwie nitki po 17,5 mld m3 gazu rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny pozwoleń na emisję CO2 biją rekordy

Według części ekspertów ceny uprawnień mogą za kilka lat sięgnąć poziomu 35, a nawet ...

Niemieckie firmy energetyczne likwidują moce

Firmy energetyczne RWE, Vattenfall i Mibrag jako pierwsze przeniosą od zimy 2016 r. moce ...

PGE zdominuje produkcję, państwo energetykę

Przejęcie Rybnika i elektrociepłowni EdF da PGE ponad 42-proc. udział w rynku wytwarzania i ...

Znaczące spadki obrotów na TGE w styczniu

W styczniu 2016 roku łączne wolumeny obrotów na wszystkich rynkach Towarowej Giełdy Energii były ...

Szwajcarzy nie wrócą do Nord Stream-2

Firma Allseas, która układała rosyjski gazociąg na dnie Bałtyku, nie wznowi pracy przy tej ...

Ropa będzie po 100 dolarów, ale…

Bank of America jako pierwszy prognozuje wzrost ceny czarnego złota do magicznej granicy 100 ...