Orlen wykonał kolejny krok w kierunku fuzji

Bloomberg

Płocki koncern podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące przejęcia gdańskiej rafinerii. W dokumencie uszczegółowiono warunki przyszłej transakcji.

 

PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące nabycia akcji gdańskiej rafinerii. To kolejny krok, który ma przybliżyć obie firmy do utworzenia zintegrowanego, silnego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw i energii.

 

CZYTAJ TAKŻE: Jak wysoko wzleci Orlen?

 

W zawartym porozumieniu określono ramową strukturę przyszłej transakcji. Potwierdzony został m.in. dotychczasowy kierunek i podstawowe założenia połączenia, które określono w liście intencyjnym podpisanym przez PKN Orlen i Skarb Państwa w lutym ubiegłego roku. Ponadto nowy dokument zastrzega możliwość dopracowania struktury transakcji, szczególnie w oparciu o środki zaradcze, które będą wynikały z decyzji Komisji Europejskiej. KE na początku przyszłego roku ma wydać decyzję w sprawie fuzji obu polskich koncernów.

 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

– Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi daniel Obajtek, prezes pkn orlen.

– To kolejny ważny etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. Po raz pierwszy potwierdzone zostały ramy tej transakcji przez wszystkie strony – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Jego zdaniem połączenie potencjałów obu firm ma strategiczne znaczenie zarówno w kontekście  inwestycji rozwojowych, jak i dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, co jest ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale i regionu. Na funkcjonowaniu w jednej grupie mają skorzystać obie firmy, samorządy na których terenach działają, a także klienci. Dzięki fuzji nowemu podmiotowi będzie łatwiej sprostać coraz silniejszej rywalizacji na konkurencyjnym rynku. – Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – twierdzi Obajtek.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: KE obawia się fuzji Orlenu z Lotosem

 

PKN Orlen zapewnia, że po połączeniu z Lotosem ten drugi nadal będzie odprowadzał na Pomorzu: CIT, PIT i podatki od nieruchomości. Gdański koncern dzięki wzmocnieniu ma zyskać nowe zamówienia i wejść w nowe obszary działalności, a te, w których jest już aktywny, m.in. elektromobilność i wydobycie, będzie dalej rozwijał. Konsolidacja będzie wiązała się również z optymalizacją procesów biznesowych. Mimo to nie planowana jest redukcja zatrudnienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyła budowa Baltic connector

Gazociąg po dnie Bałtyku połączy Estonię i Finlandię. Dzięki temu zmniejszy się zależność obu ...

Największy w Unii kontrakt na turbiny wiatrowe

Siemens zawarł z hiszpańską Iberdrola 5-letnią umowę o wartości 833 mln funtów na dostawę ...

Gazociąg wspólnych interesów

Projekt Baltic Pipe – strategiczny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jest ...

Plan dla Śląska to czerwona kartka dla Tamara

JSW przedstawiła projekt zagospodarowania terenu po likwidowanej kopalni Krupiński. To jednoznaczny sygnał dla brytyjskiego ...

Polska bramą dla amerykańskiego LNG

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się ...

Indeks rozczarowań. Polska energetyka spada w przepaść

Indeks notowanych na GPW firm energetycznych istnieje od dekady. Dziś jest wart ledwie połowę ...