Orlen wykonał kolejny krok w kierunku fuzji

Bloomberg

Płocki koncern podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące przejęcia gdańskiej rafinerii. W dokumencie uszczegółowiono warunki przyszłej transakcji.

 

PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące nabycia akcji gdańskiej rafinerii. To kolejny krok, który ma przybliżyć obie firmy do utworzenia zintegrowanego, silnego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw i energii.

 

CZYTAJ TAKŻE: Jak wysoko wzleci Orlen?

 

W zawartym porozumieniu określono ramową strukturę przyszłej transakcji. Potwierdzony został m.in. dotychczasowy kierunek i podstawowe założenia połączenia, które określono w liście intencyjnym podpisanym przez PKN Orlen i Skarb Państwa w lutym ubiegłego roku. Ponadto nowy dokument zastrzega możliwość dopracowania struktury transakcji, szczególnie w oparciu o środki zaradcze, które będą wynikały z decyzji Komisji Europejskiej. KE na początku przyszłego roku ma wydać decyzję w sprawie fuzji obu polskich koncernów.

 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

– Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – mówi daniel Obajtek, prezes pkn orlen.

– To kolejny ważny etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. Po raz pierwszy potwierdzone zostały ramy tej transakcji przez wszystkie strony – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Jego zdaniem połączenie potencjałów obu firm ma strategiczne znaczenie zarówno w kontekście  inwestycji rozwojowych, jak i dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, co jest ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale i regionu. Na funkcjonowaniu w jednej grupie mają skorzystać obie firmy, samorządy na których terenach działają, a także klienci. Dzięki fuzji nowemu podmiotowi będzie łatwiej sprostać coraz silniejszej rywalizacji na konkurencyjnym rynku. – Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystują płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – twierdzi Obajtek.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: KE obawia się fuzji Orlenu z Lotosem

 

PKN Orlen zapewnia, że po połączeniu z Lotosem ten drugi nadal będzie odprowadzał na Pomorzu: CIT, PIT i podatki od nieruchomości. Gdański koncern dzięki wzmocnieniu ma zyskać nowe zamówienia i wejść w nowe obszary działalności, a te, w których jest już aktywny, m.in. elektromobilność i wydobycie, będzie dalej rozwijał. Konsolidacja będzie wiązała się również z optymalizacją procesów biznesowych. Mimo to nie planowana jest redukcja zatrudnienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dnia Wątłe światełko w tunelu

W rządzie widać ruch w kierunku lekkiego ulżenia branży wytwarzającej prąd z odnawialnych źródeł ...

PKN Orlen zgodnie z oczekiwaniami

Płocki koncern wypracował w drugim kwartale wyniki finansowe zbieżne z oczekiwanymi przez analityków. Na ...

Gazprom i Rosneft żegnają się z Łotwą

Koncerny utracą kontrolę nad gazowym rynkiem republiki. Ryga zaczyna wprowadzać w życie zasady Trzeciego ...

Surowce dadzą zarobić w 2018 roku?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: TGE jeszcze świętuje Pierwsze tegoroczne sesje ...

PKN Orlen sprzedał trzy przedsiębiorstwa

PKP Cargo przejmie od płockiego koncernu dwie firmy kolejowe. Trans Polonia kupi przewoźnika drogowego. ...

Opolnica stanie się elektrownią hybrydową

Elektrownia Opolnica będzie czerpała energię nie tylko z przepływającej wody – jak dotychczas – ...