Mocno rośnie kurs Lotosu i Orlenu

Adobe Stock

Stosunkowo wysokie marże uzyskiwane w czerwcu na przerobie ropy w połączeniu ze zwiększonymi dostawami rosyjskiego surowca powodują zwyżkę ceny akcji obu koncernów.

 

W trakcie środowych notowań ciągłych mocno rosły kursy akcji krajowych rafinerii. Tymczasem jeszcze na otwarciu sesji ceny walorów Grupy Lotos i PKN Orlen znajdowały się na poziomach zbliżonych do wtorkowych kursów zamknięcia. Szybko zaczęły jednak zyskiwać na wartości. Przed południem cena papierów Lotosu sięgała nawet 87,16 zł, co oznaczało wzrost o ponad 5,4 proc. Z kolei akcjami PKN Orlen handlowano nawet po 95,9 zł, czyli cenach o 5,9 proc. wyższych niż wczoraj.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

 

– Do wzrostu notowań Lotosu i Orlenu przyczyniły się informacje o poprawie marż rafineryjnych, w tym zwłaszcza osiąganych na benzynach. Ponadto PERN poinformował, że dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń” odbywają się już trzema nitkami – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Wczoraj PKN Orlen podał, że w czerwcu zanotował 6,5 USD marży rafineryjnej. To drugi co do wielkości miesięczny wynik osiągnięty na przerobie ropy i niewiele mniejszy niż rok temu. W tym roku największą wartość i dodatkowo wyższą niż w czerwcu 2018 r. osiągnęła za to marża petrochemiczna. Lotos jeszcze nie opublikował wysokości marży rafineryjnej w czerwcu. Z prezentowanych przez spółkę danych dziennych wynika jednak, że wczoraj sięgała ona 7,88 USD

 

Flow direction arrows sit on oil pipelines at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg

 

Wczoraj informacje o realizacji od początku lipca dostaw rosyjskiej ropy trzema nitkami rurociągu „Przyjaźń” podał PERN. Jednocześnie zaznaczono, że zgodnie z danymi przekazanymi przez firmę Transnieft, tłoczenie surowca w pierwszej połowie lipca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością. Już w drugiej połowie lipca można jednak spodziewać się zwiększonej wydajności. To ważna informacja dla polskich rafinerii, gdyż te specjalizują się w przerobie rosyjskiej ropy i na niej realizują istotne zyski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czarne złoto może potanieć. Cena ropy zależy od G20

Czarne złoto może potanieć do 30 dolarów za baryłkę, jeżeli liderzy USA i Chin ...

Gazprom ponad prawem. Nie chce płacić Ukrainie

Rosjanie powiadomili Naftogaz, że nie zapłacą kwot zasądzonych w Sztokholmie (2,6 mld dol. netto) ...

Twardy brexit uruchomi podatek od emisji CO2

Od 4 listopada zacznie obowiązywać w W.Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni węglowych ...

PKN Orlen zwiększył zyski

W ostatnich miesiącach koncern zwiększył marże w segmencie detalicznym oraz otrzymał kolejną kwotę odszkodowania ...

Wzrosną giełdowe ceny gazu

Analitycy spodziewają się, że w najbliższych kwartałach zapotrzebowanie na błękitne paliwo będzie rosło. Przyczynią ...

Po 40 latach USA znów eksportują ropę

Już w najbliższych godzinach port w Teksasie opuści pierwszy tankowiec z ropą naftową wyeksportowaną ...