Unimot szuka inwestora dla Blue Cold

Members of the media and guest attendees listen to a speech during a ceremony held inside a liquefied natural gas (LNG) storage tank as it stands under construction at Tokyo Electric Power Co.'s (Tepco) Futtsu gas-fired thermal power plant in Futtsu, Chiba Prefecture, Japan, on Monday, Sept. 10, 2018. Japan will maintain a target for clean energy to account for as much as 24 percent of the countrys power mix by 2030, according to a long-term plan approved by the Cabinet in July. Photographer: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Grupa przeszacowała wartość majątku składającego się na punkt skraplania gazu ziemnego w Uniszkach Zawadzkich. Szuka też inwestora, który podniesie efektywność tych instalacji.

 

Unimot, grupa specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym, podjęła decyzję o utworzeniu odpisu na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych w firmie zależnej Blue Cold. To efekt przeszacowania składników majątkowych tworzących punkt skraplania gazu ziemnego w Uniszkach Zawadzkich niedaleko Mławy, podstawowego aktywa tego podmiotu. Wysokość dokonanego odpisu wynosi 3,15 mln zł. Dodatkowo zdecydowano o przeszacowaniu udziałów Unimotu w firmie Blue Cold w wysokości 3,53 mln zł.

furman

To oznacza, że ubiegłoroczne wyniki grupy kapitałowej będą pomniejszone o kwotę 3,15 mln zł (odpis z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych) i 0,72 mln zł (odpis na wartości firmy zależnej). Jednocześnie Unimot informuje, że zgodnie z najlepszą posiadaną dziś przez zarząd wiedzą, realizacja prognozy skonsolidowanego zysku EBITDA w 2018 r. w wysokości 12 mln zł, którą przedstawiono w strategii, nie jest zagrożona.

Obecnie Unimot poszukuje dla Blue Cold inwestora strategicznego, który zaangażuje środki finansowe na poprawę efektywności produkcji, umożliwiającej temu podmiotowi osiągnięcie satysfakcjonującego zysku. Z ostatnich danych wynika, że Blue Cold zanotował w 2017 r. zaledwie 31,5 tys. zł przychodów i poniósł prawie 2 mln zł czystej straty. W raporcie za ten okres podano także, że z powodu problemów technologicznych powodujących niską wydajność instalacji oraz awarii urządzeń chłodniczych zainstalowanych na tzw. sklapralnii firma nie miała możliwości prowadzenia planowanej działalności w zakresie skraplania i sprzedaży gazu.

– Przeprowadzone były liczne naprawy poszczególnych urządzeń, dokonano również audytu technicznego. Przywrócenie sprawności urządzeń związane jest z poniesieniem znacznych środków finansowych, których spółka nie podsiada – napisano w dokumentach złożonych do KRS w kwietniu ubiegłego roku. Ponadto podano wówczas, że działania Blue Cold ukierunkowane są na sprzedaż instalacji skraplania gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raport MAE: Zapłacimy za tanią ropę

Ceny ropy mają szansę na odbicie dopiero w 2017 roku. ten rok będzie jeszcze ...

PGE: Gorsze perspektywy dla energetyki konwencjonalnej i obrotu

Na 2018 r. Polska Grupa Energetyczna prognozuje gorsze wyniki EBITDA (zysk operacyjny powiększony o ...

Orlen Paliwa z nowym prezesem i członkami zarządu

Spółka Orlen Paliwa z grupy PKN Orlen ma nowego prezesa i dwóch nowych członków ...

Orlen może wziąć ponad 100 mln zł dywidendy z Unipetrolu

Zarząd Unipetrolu proponuje, aby z zeszłorocznego zysku spółki wypłacić dywidendę w wysokości 5,52 korony ...

Piotrowski: ze względu na normy emisji, energetyka jądrowa dałaby nam oddech

Biorąc pod uwagę normy emisji, energetyka jądrowa mogłaby dać nam oddech – mówił we ...

Strategia energetyczna Ukrainy to atom i woda

Nasz wschodni sąsiad chce nie tylko zwiększyć moc elektrowni, ale też skończyć z wieloletnią ...