Sąd zajął aktywa Gazpromu w Holandii

Bloomberg

Kolejna odsłona ściągania z Gazpromu pieniędzy należnych Ukrainie. Komornicy sądowi wkroczyli do siedmiu holenderskich spółek rosyjskiego koncernu i zajęli ich majątek. Ale nie obyło się bez przeszkód.

„W minionym tygodniu Naftogaz Ukrainy wniósł o egzekucję udziałów Gazpromu w jego holenderskich spółkach-córkach. Wniosek ma związek z zabezpieczeniem praw Naftogazu na otrzymane od rosyjskiego monopolisty 2,6 mld dol. zasądzone przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w końcu lutego 2018 r” – poinformował w komunikacie Naftogaz.
Ukraińcy poinformowali też, że holenderski sąd przyjął wniosek o zajęcie majątku Gazpromu do wykonania, natomiast „sześć z siedmiu spółek Gazpromu w Holandii odmówiło współpracy z sądowymi wykonawcami (komornikami-red). To jednak nie miało wpływu na areszt
majątku” – zapewnia Naftogaz.
Komornicy sądowi prowadzą też działania mające na celu zamrożenie udziałów rosyjskiego koncernu w spółkach Nord Stream AG (51 proc.) i Nord Stream-2 AG (100 proc.).
– Naftogaz wykorzystuje wszystkie dostępne prawem możliwości i instrumenty, by uzyskać wykonanie wyroku trybunału i otrzymać od Gazpromu zasądzoną kwotę. Niestety rosyjska firma postępuje nieuczciwie, nie wykonuje wyroku arbitrażu jak i innych europejskich sądów – podkreślił Andrij Kobolew prezes Naftogazu, cytowany przez agencję Unian.
Wyrok z 28 lutego nakładał na Gazprom obowiązek zapłacenia Naftogazowi 2,56 mld dol. za złamanie kontraktu tranzytowego (Rosjanie przesyłali dużo mniej gazu aniżeli kwoty zapisane w umowie). Gazprom odmówił wykonania wyroku.
W minionym tygodniu Naftogaz rozpoczął egzekucję należności. Komornicy weszli do siedzib spółek Gazpromu w Szwajcarii (Nord Stream AG i Nord Stream-2 AG) oraz Holandii i Wielkiej Brytanii. Gazprom złożył apelację od wyroku do szwedzkiego sądu okręgowego. Nie wytrzymuje to jednak wypłaty odszkodowania. Za każdy dzień zwłoki odsetki wynoszą 0,5 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mineralne zasoby antropogeni- czne mogą i powinny być wykorzystane w budownictwie infrastrukturalnym w pierwszej kolejności, przed zasobami naturalnymi.

Mineralne zasoby antropogeniczne w GOZ

Kluczowa jest symbioza górnictwa, energetyki i infrastruktury. Każdego roku w Europie górnictwo i energetyka wytwarzają ok. ...

Czas na rurociąg Odessa-Brody-Płock

Po tym jak w sektorze gazowym została przeprowadzona głęboka dywersyfikacja, m.in. poprzez budowę gazociągu ...

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

ME: Ustawa o rynku mocy po wakacjach, poszukiwanie innego finansowania dla atomu

Już po wakacjach zostanie przedstawiony projekt tzw. rynku mocy, czyli wsparcia dla energetyki, które ...

Ropa wybuchła nad Wołgą

Rurociąg wybuchł w czwartek tuż przy wiosce położonej na brzegu Wołgi. Ropa rozlała się ...

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Muras: Ze smogiem trzeba walczyć cały rok

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie najważniejszym zagrożeniem środowiskowym współczesnego świata – mówi Agnieszka Muras z ...