Sąd zajął aktywa Gazpromu w Holandii

Bloomberg

Kolejna odsłona ściągania z Gazpromu pieniędzy należnych Ukrainie. Komornicy sądowi wkroczyli do siedmiu holenderskich spółek rosyjskiego koncernu i zajęli ich majątek. Ale nie obyło się bez przeszkód.

„W minionym tygodniu Naftogaz Ukrainy wniósł o egzekucję udziałów Gazpromu w jego holenderskich spółkach-córkach. Wniosek ma związek z zabezpieczeniem praw Naftogazu na otrzymane od rosyjskiego monopolisty 2,6 mld dol. zasądzone przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w końcu lutego 2018 r” – poinformował w komunikacie Naftogaz.
Ukraińcy poinformowali też, że holenderski sąd przyjął wniosek o zajęcie majątku Gazpromu do wykonania, natomiast „sześć z siedmiu spółek Gazpromu w Holandii odmówiło współpracy z sądowymi wykonawcami (komornikami-red). To jednak nie miało wpływu na areszt
majątku” – zapewnia Naftogaz.
Komornicy sądowi prowadzą też działania mające na celu zamrożenie udziałów rosyjskiego koncernu w spółkach Nord Stream AG (51 proc.) i Nord Stream-2 AG (100 proc.).
– Naftogaz wykorzystuje wszystkie dostępne prawem możliwości i instrumenty, by uzyskać wykonanie wyroku trybunału i otrzymać od Gazpromu zasądzoną kwotę. Niestety rosyjska firma postępuje nieuczciwie, nie wykonuje wyroku arbitrażu jak i innych europejskich sądów – podkreślił Andrij Kobolew prezes Naftogazu, cytowany przez agencję Unian.
Wyrok z 28 lutego nakładał na Gazprom obowiązek zapłacenia Naftogazowi 2,56 mld dol. za złamanie kontraktu tranzytowego (Rosjanie przesyłali dużo mniej gazu aniżeli kwoty zapisane w umowie). Gazprom odmówił wykonania wyroku.
W minionym tygodniu Naftogaz rozpoczął egzekucję należności. Komornicy weszli do siedzib spółek Gazpromu w Szwajcarii (Nord Stream AG i Nord Stream-2 AG) oraz Holandii i Wielkiej Brytanii. Gazprom złożył apelację od wyroku do szwedzkiego sądu okręgowego. Nie wytrzymuje to jednak wypłaty odszkodowania. Za każdy dzień zwłoki odsetki wynoszą 0,5 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kurtyka: transformacja energetyki pozostaje niezależna od bieżącej sytuacji

Nie wykluczam zmian w projekcie polityki energetycznej państwa – zapowiada Michał Kurtyka, minister klimatu. Pod ...

Plaga niedoborów węgla. Ten rok nie będzie lepszy

Wytwórcy energii i ciepła mieli w ubiegłym roku wyjątkowy problem z utrzymaniem zapasów węgla ...

Banki odwracają się od węgla. Ostrołęka to koniec?

Niechęć banków do finansowania inwestycji opartych na czarnym paliwie zaczęła napędzać transformację polskiej energetyki. ...

Rosyjski gaz będzie droższy

W tym roku unijni klienci Gazpromu zapłacą za surowiec średnio o blisko 14 proc. ...

Dania między młotem a kowadłem

Amerykanie naciskają na Duńczyków, by nie dali zgody na przejście gazociągu Gazpromu przez duńskie ...

Coraz więcej Gazpromu w Unii

Udział Rosjan przekroczył jedną trzecią w gazowym rynku UE. W 2017 r. Koncern miał ...