Lotos rusza z Projektem EFRA

Bloomberg

Gdański koncern aktem wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej.

Grupa Lotos symbolicznym aktem wmurowania kamienia węgielnego na terenie rafinerii w Gdańsku rozpoczęła budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej, który określa jako Projekt EFRA. Inwestycja o łącznej wartości około 2,3 mld zł ma się zakończyć w 2018 r. Dzięki niej koncern zwiększy wysokość marży uzyskiwanej na przerobie każdej baryłki ropy o około 2 USD. Nowe instalacje pozwolą na dodatkowe wyprodukowanie do 900 tys. ton paliw rocznie.

Pierwsze kluczowe instalacje realizowane w ramach Projektu EFRA zaczną powstawać w drugim kwartale 2016 r. Najważniejsze obiekty, które złożą się na nowy ciąg technologiczny to instalacje: opóźnionego koksowania (DCU), produkcji wodoru (HGU), hydroodsiarczania benzyny z koksowania (CNHT), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz destylacji hydrowaxu (HVDU).

Inwestycja rozpoczyna się od prac ziemnych związanych z przygotowaniem terenu i miejsc fundamentowania pod przyszłe budynki, budowle, konstrukcje i instalacje produkcyjne. Powstający zespół nowoczesnych i powiązanych ze sobą instalacji pozwoli rafinerii przerabiać ropę tak, aby uzyskiwać z niej wyłącznie produkty dające stosunkowo wysokie marże. W ten sposób Grupa Lotos chce w pełni zagospodaruje tak zwaną ciężką pozostałość, czyli tę frakcję ropy, z której obecnie powstaje ciężki olej opałowy lub asfalty. Po zakończeniu inwestycji i uruchomieniu nowych instalacji, z każdej tony ciężkiej pozostałości powstanie około 700 kg paliw oraz 300 kg koksu, a rafineria nie będzie musiała produkować ciężkiego oleju opałowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turon i Termika wypowiadają umowę wykonawcy Stalowej Woli

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia od ...

Pozwolenia na emisję duszą elektrociepłownie

Warto przyglądać się dramatowi w Andrychowie. Lokalne zakłady ciepłownicze mogą się okazać najsłabszym ekonomicznie ...

Gazprom atakuje w Korei

Rosyjski gigant gazowy wrócił do projektu budowy gazociągu do Korei Południowej przez terytorium Korei ...

Estończycy kupują w Gazpromie

Estoński operator gazowy zawarł z Rosjanami 3-letni kontrakt na dostawy gazu. Gazprom ma w ...

Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Trzeci tydzień z rządu inwestorzy wyprzedają akcje Gazpromu. Koncern stracił na wartości 3,2 mld ...

Nie będzie emisji w Tauronie

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Tauronu nie podjęło decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. W planach ...