Ukraińska IT-Armia to społeczność informatyków, utworzona pod koniec lutego 2022 r - po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w celu neutralizacji wroga w informatyce i cyberprzestrzeni. Grupę tworzy ponad 200 tysięcy ochotników zarówno ukraińskich, jak i zagranicznych specjalistów.

Czytaj więcej

Rozpoczyna się globalna cyberwojna

IT-Armia Dziś grupa poinformowała, że uzyskała dostęp do bazy danych rosyjskiej grupy spółek Gazprom:

„Informatyczna Armia Ukrainy uzyskała dostęp do informacji o działalności największego donatora budżetu Rosji, a tym samym głównego sponsora terroryzmu i inwazji na Ukrainę – Gazpromu. Archiwum o pojemności 1,5 GB zawiera więcej ponad 6 tysięcy akt grupy spółek Gazpromu dotyczących działalności finansowej i gospodarczej. Są tam m.in. raporty z badań, prób i odwiertów, wdrażania i regulacji zautomatyzowanych systemów na złożu Kowykta (obwód irkucki), które jest uważane za jedno z największych złóż gazu w Rosji Federacji” – cytuje komunikat grupy agencja Unian.

Czytaj więcej

Klimat i cyberataki na szczycie zagrożeń

Kowykta ma dla Gazpromu znaczenie strategiczne. Wobec utraty unijnego rynku, jest głównym źródłem gazu dla kontraktów koncernu z Chinami.

Agencja przypomina, że to nie pierwsze udane działanie IT-Armii. Grupa 3 listopada 2022 r uzyskała dostęp do sieci banku centralnego Rosji i wyciągnęła dane finansowe oraz osobowe.

4 listopada 2022 roku zaatakowała zasoby rosyjskiego Gazprombanku. W sumie tylko w listopadzie IT-Armia sparaliżowała ponad 900 rosyjskich zasobów internetowych.

Nie o wszystkich udanych operacjach grupa informuje. Włamania do zasobów rosyjskiej armii i resortów siłowych nie są upubliczniane. Dane z takich operacji służą ukraińskiej stronie do prowadzenia walki z rosyjskim okupantem.