„Zarząd Łukoil wyraża zaniepokojenie trwającymi tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie i wyraża głębokie współczucie dla wszystkich dotkniętych tą tragedią. (…) Firma dokłada wszelkich starań, aby kontynuować stabilną działalność we wszystkich krajach i regionach swojej obecności, realizując główną misję – dostarczanie niezawodnych dostaw energii konsumentom na całym świecie” – cytuje fragment oświadczenia koncernu agencja Prime (należy do RIA Nowosti).

Jak brzmi całe oświadczenie – nie wiadomo, bowiem strona koncernu została zablokowana. W Rosji nie ma już niezależnych mediów, które podawałyby prawdziwe informacje. Wszystkie zostały zablokowane przez kremlowski reżim. Dziś jako ostatnia znikła strona grupy medialnej RBK (www.bc.ru). Trzyma się jeszcze Kommersant, ale zupełnie stracił niezależność oraz oficjalne agencje i telewizja.

Czytaj więcej

Niezależne rosyjskie radio Echo Moskwy przestało istnieć

Według agencji AFP w oświadczeniu koncernu Wagita Alekpierowa pada słowo „wojna”, którego jak ognia boi się Putin.

Alekpierow należy do tych oligarchów, którym bardzo długo udawało się trzymać z dala od Kremla i prowadzić w miarę otwartą politykę i biznes. Łukoil był jedynym rosyjskim koncernem, który zainwestował w Polsce (sieć stacji benzynowych). Jednak w ostatnich latach coraz bardziej wycofywał się z unijnego rynku.