Hossa gra kolejny akord na GPW

Po kwietniowych wichurach początek maja przynosi wyraźne umocnienie indeksów akcji. Uwagę ekspertów analizy technicznej przyciągają średnie spółki.

Publikacja: 07.05.2024 04:30

Hossa gra kolejny akord na GPW

Foto: AdobeStock

W poprzednim miesiącu strona popytowa na polskim rynku nieco przycichła, ale początek maja sugeruje, że tylko na chwilę. Główne indeksy wracają do zwyżek, natomiast eksperci analizy technicznej kierują oczy głównie w stronę przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji.

Przerwa w zwyżkach

Krajowy rynek akcji ma za sobą trzeci z rzędu wzrostowy miesiąc. Dla WIG kwiecień był jak dotąd drugim najlepszym miesiącem, zakończonym zwyżką o 2,2 proc. Był to szczególnie udany okres dla indeksu dużych spółek, który urósł o 1,65 proc. Średni wynik portfela technicznego w kwietniu był zbliżony i sięgnął 1,5 proc. Wypadkowa z ośmiu propozycji sprzed miesiąca niewiele jednak mówi o wynikach poszczególnych analityków, a te były bardzo różne: od kilkunastoprocentowych strat po kilkudziesięcioprocentowe zyski. Najmocniejszą z wybranych przed miesiącem firm była CCC, na które postawił Michał Krajczewski z BM BNP Paribas. Kurs obuwniczego przedsiębiorstwa poprawił się o blisko 30 proc., a rezultat analityka po czterech miesiącach tego roku powiększył się do 59 proc. W kwietniu powody do zadowolenia miał także Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który postawił na brokera XTB. Kurs tej spółki zwyżkował o 12 proc., a łączny wynik analityka od początku roku przekroczył 21 proc., co jest drugim – po tym Krajczewskiego – osiągnięciem. Trzeci wynik w tym roku (3,25 proc.) należy do Wojciecha Białka z Oanda TMS Brokers, ale ten analityk wziął jedynie raz udział w typowaniu.

Czytaj więcej

Polskie akcje na celowniku kupujących. Indeksy na nowych szczytach hossy

Dla większości ekspertów analizy technicznej kwiecień był nieudanym miesiącem, a w dwóch przypadkach straty były dwucyfrowe. Zawiodły m.in. JSW oraz Asbis. Podobnie wygląda zestawienie wyników od początku roku – poza trzema wspomnianymi analitykami pozostali notują po czterech miesiącach straty. – Początek kwietnia przyniósł na warszawskiej giełdzie wyhamowanie wzrostów z wcześniejszych miesięcy. WIG20 przeszedł w konsolidację, a na mWIG40 można wręcz mówić o rozpoczęciu korekcyjnych spadków – podsumowuje Przemysław Smoliński z BM PKO BP.

Techniczne propozycje na maj

Mimo relatywnej siły indeksu dużych firm w ostatnich tygodniach analitycy się na nie nie rzucają. W maju pierwszą linię spółek reprezentować będą tylko PGE oraz CD Projekt. W poniedziałek błyszczał szczególnie producent gier, który wraz z Allegro zajmował czołowe miejsce zestawienia blue chips. W tym miesiącu na CD Projekt stawia Michał Pietrzyca, reprezentujący DM BOŚ, który wskazuje nawet na możliwość ataku kursu na strefę 132,95–139,03 zł.

Do tego wśród technicznych propozycji na maj znalazły się aż cztery średnie przedsiębiorstwa i jedno zaklasyfikowane do sWIG80 i pewnie nie jest niespodzianką, że to wśród drugiej i trzeciej linii firm znajdą się tegoroczne gwiazdy krajowego rynku, które przykuły uwagę analityków. Jedną z nich jest Rainbow Tours, które po miesiącu przerwy znów trafia do portfela technicznego „Parkietu”. Uwzględniając poniedziałkową sesję, kurs touroperatora jest już 57 proc. powyżej zamknięcia zeszłego roku, a zwyżki są oczywiście skutkiem utrzymującego się wysokiego popytu na wyjazdy zagraniczne. Na kontynuację trendu wzrostowego liczy Smoliński. Jak wspomina, spółka rozpoczęła długoterminowy trend wzrostowy ponad rok temu, od początku tego roku nieustannie poprawia historyczne maksima, zaś w ubiegłym tygodniu zakończyła krótkoterminową korektę, rozpoczętą w połowie marca.

Numerem dwa, jeśli chodzi o stopę zwrotu, od początku roku jest Synektik, który dotychczas na koncie ma tylko 3 pkt proc. mniej. Tę firmę do majowego portfela technicznego wybrał Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl. W gronie spółek wytypowanych przez analityków na kolejny miesiąc znalazły się jeszcze m.in. Dom Development i Mirbud, które również zachowują się w tym roku wyraźnie lepiej od szerokiego rynku.

W poprzednim miesiącu strona popytowa na polskim rynku nieco przycichła, ale początek maja sugeruje, że tylko na chwilę. Główne indeksy wracają do zwyżek, natomiast eksperci analizy technicznej kierują oczy głównie w stronę przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji.

Przerwa w zwyżkach

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Pożar na Marywilskiej 44. Cios w Mirbud, giełdową spółkę. Straty będą olbrzymie
Giełda
GPW osiągnęła najwyższe w historii przychody w pierwszym kwartale
Giełda
Indeksy na nowych szczytach hossy mimo przeceny banków
Giełda
NewConnect w uśpieniu. Ale wreszcie coś drgnęło
Giełda
Neutralny początek handlu na giełdzie. Rynek czeka na dane z USA