Naftogaz Ukrainy, które obsługuje większość ludności kraju, oferuje konsumentom zniżkę przy płaceniu za gaz przed 15 dniem bieżącego miesiąca, poinformowało biuro prasowe spółki na portalu społecznościowym.

„Kiedy zapłacisz na swoje konto osobiste na my.gas.ua lub w chatbocie GASUA przed 15 dniem bieżącego miesiąca, otrzymasz 1 proc. rabatu i możesz go wykorzystać przy następnej płatności” – cytuje agencja Unian.

„W tym niezwykle trudnym czasie, kiedy każda hrywna ma wpływ na zdolność obronną, nasz zespół jest wdzięczny każdemu klientowi za sumienne płacenie za zużyty gaz. To wy umożliwiacie nam pracę, stabilne zaopatrzenie w surowiec i wsparcie kraju w czasie wojny” – przypomniała firma.

Apel okazał się nadzwyczaj skuteczny. W ciągu zaledwie jednego dnia Naftogaz Ukrainy otrzymał płatności za gaz w kwocie 5,2 mln hrywien.

Sytuacja gazowa na Ukrainie: Od 1 maja prawie 10 mln odbiorców gazu na Ukrainie zostało przeniesionych do Naftogazu Ukrainy, ponieważ lokalne spółki gazowe nie były w stanie pełnić swoich funkcji. Tym samym Ukraińskie Przedsiębiorstwo Gazownictwa Naftogaz obsługuje obecnie ponad 12 milionów odbiorców gazu w gospodarstwach domowych.

Pod koniec października Naftogaz poinformował, że magazyny gazu są w 100 procentach gotowe do zimy. Jest w nich 14,2 mld m3 gazu, co wystarcza na potrzeby sezonu jesienno-zimowego. Jeżeli z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne Ukraina będzie potrzebować importu gazu, to ma połączenia z sąsiadami z Unii (m.in. z Polską), które taki import umożliwią.

Na 27 listopada w ukraińskich magazynach (są największe w Europie, mają pojemność ok. 32 mld m3) zajęte było 31 proc. miejsca.

Czytaj więcej

Ukraina nie jest w stanie zaspokoić 50 proc. zapotrzebowania na prąd