Niemiecki koncern energetyczny RWE podpisał umowę z koncernem Adnoc ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na dostawy skroplonego gazu ziemnego. Pierwsza dostawa LNG do Niemiec ma nastąpić w grudniu, poinformowało biuro prasowe RWE.

Jak wynika z zapowiedzi niemieckiej firmy, wielkość pierwszej dostawy wynosi 137 tys. m3. LNG dotrze do terminalu „Elbehaven LNG” w Brunsbuettel nad Morzem Północnym. To pierwszy pływający terminal niemiecki, który rozpocznie pracę właśnie w grudniu. Do końca roku ruszy też drugi pływający terminal w Wilhelmshaven.

RWE i Adnoc podpisały również memorandum o wieloletnich dostawach. Zgodnie z dokumentem regularne dostawy LNG z ZEA do Niemiec rozpoczną się w 2023 roku. „Przyspieszenie transformacji energetycznej pozostaje kluczem do przezwyciężenia zarówno obecnego kryzysu energetycznego, jak i kryzysu klimatycznego” - skomentował umowę dyrektor generalny RWE Markus Krebber.

Przypomnijmy, że w sierpniu minister gospodarki Robert Habeck podpisał porozumienie z koncernami energetycznymi Uniper, RWE, EnBW oraz spółką tej ostatniej firmy – VNG. Zgodnie z dokumentem rząd wydzieli z budżetu 2,94 mld euro na czarter czterech gazowców oraz rozbudowę niezbędnej infrastruktury LNG.

Dwa terminale będą miały roczną zdolność regazyfikacji skroplonego gazu do 12,5 mld m3. Do 2024 r Niemcy uruchomią kolejne dwa terminale. W końcu 2023 roku ruszy terminal w Stade w Dolnej Saksonii. Dodatkowo na Bałtyku przed Lubminem w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, budowany jest także terminal LNG, który pracę rozpocznie pod koniec 2023 roku.