Kolejne bezprawne działania rosyjskiego koncernu. Pomimo obowiązującej umowy Rosjanie dostarczają Słowacji o połowę mniej zakontraktowanego gazu. Poinformował o tym Richard Prokypczak, dyrektor generalny państwowej spółki Slovak Gas Industry. Według niego podaż gazu zmniejszyła się o połowę w ciągu dwóch tygodni.

„Ograniczenie dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej nadal trwa. Około dwóch tygodni temu Gazprom obciął dostawy o 10 procent. Dwa dni później spadły o 30 procent. Teraz gazu otrzymujemy mniej niż połowę kontraktowej ilości”

Gazprom tłumaczy spadek dostaw problemami technicznymi - tymi samymi co w wypadku zmniejszenia przesyłu przez gazociąg północny do Niemiec.

Prokypczak zapewnił, że Słowacja zastępuje dostawy gazu z Rosji alternatywnymi źródłami. Do 10 lipca słowacki rząd chce maksymalnie zapełnić magazyny gazu, aby mieć wystarczająco dużo surowca na zimę. Według stanu na 29 czerwca w słowackich magazynach wolne jest jeszcze 40 proc. pojemności. Dotąd 85 proc. gazu wykorzystywanego na Słowacji, kraj ten importował z Rosji.