Według wyników z czerwca wielkość eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej nieznacznie przekroczyła dostawy Gazpromu - poinformował Fatih Birol szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na portalu społecznościowym.

Dodał, że kraje UE powinny pracować nad zmniejszeniem zapotrzebowania na gaz w kontekście zmniejszonych dostaw rosyjskiego gazu.

„Niedawne działania Rosji mające na celu ograniczenie dostaw gazu do UE oznaczają, że jest to pierwszy miesiąc w historii, w którym Unia importowała więcej LNG z USA niż gazociągami z Rosji. Zmniejszona podaż z Rosji wymaga wysiłków UE na rzecz zmniejszenia popytu, aby przygotować się na ostrą zimę” – napisał Fatih Birol. Nie podał dokładnie, ile gazu Rosja i USA dostarczyły Europie.

Przypomnijmy, że 16 czerwca Gazprom zmniejszył o 40 proc. ilość gazu pompowanego przez Nord Stream. Firma wyjaśniła ten krok trudnościami w naprawie sprzętu z powodu sankcji, ale władze Niemiec nie mają wątpliwości, że są to działania polityczne, by zmusić Niemcy do zaprzestania przekazywania broni Ukrainie.

W marcu Stany Zjednoczone zobowiązały się w tym roku dostarczyć na rynek Unii 15 mld m3 LNG, aby zmniejszyć zależność Wspólnoty od rosyjskiego surowca. Pod koniec 2021 r. Rosja dostarczyła do UE 132 mld m3 gazu gazociągami i kolejne 14 mld m3 gazu skroplonego (LNG).