Podmioty wymienione w środę na rosyjskiej stronie rządowej znajdują się w dużej mierze w krajach, które nałożyły sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę – informuje Reuters.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, że lista firm na które nałożono sankcje obejmuje m.in. polskiego właściciela rurociągu EuRoPol Gaz, Gazprom Germania i 29 spółek zależnych Gazpromu Germania w Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, regionie Beneluksu, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Rumunii i Singapurze.

Czytaj więcej

Władimir Putin podpisał dekret o rosyjskich sankcjach odwetowych

Wingas, spółka zależna Gazpromu Germania i jeden z największych niemieckich sprzedawców gazu, po przejęciu przez niemieckiego regulatora zapowiedział, że będzie dalej działać na zmienionych warunkach.

Gazprom dostarcza znaczną część swojego gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu jamalskiego, a jego działania w Europie i poza nią mają zasadnicze znaczenie dla europejskiego rynku gazu oraz dostaw dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Lista podmiotów objętych sankcjami powstała po podpisaniu przez Władimira Putina specjalnego dekretu - odpowiedź na to, co prezydent Rosji określił jako nielegalne działania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, mające na celu pozbawienie „Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej i rosyjskich podmiotów prawnych prawa własności” lub ograniczenie ich praw własności.