Agencja Reutera przypomina, że Gazprom zakończył działalność w Niemczech w zeszłym miesiącu, porzucając spółkę Gazprom Germania i opuszczając największy w Europie Zachodniej magazyn gazu w Rehden w Dolnej Saksonii, po tym jak stosunki dyplomatyczne między Rosja a UE się pogorszyły w związku z inwazja na Ukrainę.

„Od dzisiaj wprowadzane są niewielkie ilości” – powiedział Reuterowi w swoim pierwszym wywiadzie Egbert Laege, powiernik wyznaczony przez niemieckiego regulatora energetycznego do tymczasowego zarządzania firmą. „Intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które zapewnią, że już wkrótce do magazynu będzie mogło płynąć znacznie więcej gazu” – dodał Laege.

Zbiornik w Rehden może pomieścić nawet 4 mld m sześciennych gazu ziemnego. Na razie jest on wypełniony w zaledwie 0,6 proc., podczas gdy średnia wypełnienia magazynów gazu w Niemczech wynosi 36 procent. Zarządca spółki przekonuje, że niedługo to powinno się zmienić.

Niemiecki rząd zdecydował się zachować spółkę Gazprom Germania, przejmując jej zarządzanie. Rząd w Berlinie uznał, że pomoże ona Niemcom w zarządzaniu zapasami gazu i zapewnieniem ich dostaw dla firm i gospodarstw domowych.