Paweł Szafernaker wiceminister MSWiA przyznał w czwartek, że „W kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane dostawy przez firmę Novatek (Novatek Green Energy sp. z o.o -red), gdyż parę lat temu podjęto tam decyzję, żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej (…) Od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna, podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony” (cytat za PAP).

Minister podkreślił, że MSWiA nie mogło wcześniej poinformować władz samorządowych w tych gminach o objęciu Novatek Green Energy sp. z o.o, sankcjami, gdyż "decyzje dotyczące firm wpisanych na listę przedsiębiorstw objętych sankcjami zapadały w sposób niejawny".

Według Rosjan zamrożenie aktywów i wykluczenie ich z postępowań o zamówienia publiczne to główna przyczyna rozpoczętych przerw w dostawach gazu do polskich regionów.

Polskie władze nie informują które konkretnie gminy zostały odcięte od dostaw gazu. „Rzeczpospolita” ustaliła, że Novatek zgazyfikował (wykorzystując swój LNG) m.in. Lubień Kujawski, Polanów, Cegłów, Żuromin.

Czytaj więcej

Renn: Polskie sankcje w Rosję uderzyły w niektóre nasze samorządy. Nie mają gazu