O powiększeniu sankcyjnej czarnej listy poinformował sekretarz stanu Anthony Blinken. Nowe cele USA zostały określone w raporcie przedstawionym Kongresowi przez Departament Stanu, w oparciu o ustawę Protecting European Energy Security Act (Ustawa o ochronie europejskiego rynku energii - PEESA) z 2019 r.

Blinken poinformował, że w związku z Nord Stream 2 Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Transadria Ltd. Jej statek Marlin, zostanie oznaczony jako własność podlegająca konfiskacie . Obecnie sankcje obejmują łącznie osiem osób prawnych i fizycznych oraz 17 należących do nich statków.

Sekretarz stanu nie wymienił nazwy drugiego statku. Według Bloomberga władze USA nazywają Transadria rosyjską firmą zarejestrowaną na Cyprze. Drugi statek to Blue Ship. Nie zostanie on objęty sankcjami, ponieważ należy do organizacji powiązanej z rządem niemieckim. Według źródła Bloomberga Dania zezwoliła Blue Ship na transportowanie kamieni wzdłuż trasy gazociągu.

Według serwisu śledzenia statków VesselFinder, Marlin został zbudowany w 2008 roku i pływa pod rosyjską banderą. Teraz znajduje się w porcie w Petersburgu.

Frachtowiec Blue Ship został zbudowany w 2006 roku i pływa pod banderą Cypru, jak wynika z danych VesselFinder. Obecnie cumuje w niemieckim porcie Mukran, gdzie znajduje się terminal logistyczny budowy Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że 9 listopada grupa republikańskich senatorów wystąpiła z nową inicjatywą, która przewiduje nałożenie sankcji na Nord Stream 2. Ustawodawcy amerykańscy zaproponowali odpowiednią poprawkę do ustawy National Defense Authorization Act (NDAA) na rok podatkowy 2022.

Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, nie później niż 15 dni po tym, prezydent USA Joe Biden będzie musiał nałożyć sankcje na „każdą organizację odpowiedzialną za planowanie projektu, budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2, a także na głównego akcjonariusza takiej firmy”.

Chodzi tu o Nord Stream 2 AG, spółkę - operatora projektu, która w 100 procentach należy do Gazpromu.