„Wszystkie dostawy w listopadzie są zablokowane. Technicznie blokowanie następuje na poziomie Rosyjskich Kolei Żelaznych – powiedział Andrij Gerus, przewodniczący komitetu Rady Najwyższej ds. energii, mieszkalnictwa i usług komunalnych, cytowany przez agencję Unian.

Według Gerusa blokada dotyczy tylko węgla energetycznego i nie dotyczy dostaw węgla koksowego. Od 1 listopada Rosja wstrzymała też eksport swojego węgla energetycznego na Ukrainę.

Ponadto rosyjska firma Inter RAO (zarządza sieciami elektroenergetycznymi i elektrowniami) odwołała 21 października aukcję energii elektrycznej, w której zamierzały wziąć udział ukraińskie firmy.

Gerus powiedział również, że Rosja ograniczyła dostawy gazu skroplonego na Ukrainę na listopad. Jednak według zapewnień ukraińskich władz graniczenie dostaw w tym miesiącu nie powinno znacząco wpłynąć na rynek ukraiński.

1 listopada dyrektor generalny GTS Operator Ukrainy Serhij Makogon poinformował, że dzienny tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraiński system przesyłu gazu do Europy zmniejszyły się o 34 procent w porównaniu do 1 października i wkrótce może osiągnąć poziom zerowy.

Celowe odcinanie Ukrainy od surowców energetycznych przez Rosję, powoduje, że od 25 października zapasy węgla w magazynach ukraińskich elektrociepłowni i elektrowni są prawie czterokrotnie mniejsze od planowanych.

Premier Denis Szmygal przyznał w czwartek, że okres jesienno-zimowy 2021-2022 ze względu na światowy kryzys energetyczny, będzie trudny dla Ukrainy. Zimą głównym dostawcą energii będą elektrownie jądrowe. Kijów koordynuje import węgla, a ukraińskie kopalnie zwiększają własną produkcję, jednak większość z nich znajduje się na terenach kontrolowanych przez rosyjskich separatystów. Według ministerstwa energii, Ukraina ma podpisane kontrakty na dostawy węgla z Polski, Kazachstanu i RPA.