Amazon otworzył swoją największą farmę wiatrową

www.twitter.com/JeffBezos

Prezes Amazona, Jeff Bezos dokonał w tym tygodniu uroczystego otwarcia największej farmy wiatrowej należącej do koncernu, na którą składa się ponad 100 turbin.

Nowa elektrownia wiatrowa właściciela największego sklepu internetowego na świecie mieści się w hrabstwie Scurry County w stanie Teksas. Zgodnie z komunikatem opublikowanym w czwartek na stronie Amazona, obiekt posiada ponad 100 turbin wiatrowych, z których każda liczy ponad 300 stóp (ok. 91 metrów) wysokości i jest zaopatrzona w wirnik o średnicy ponad dwukrotnie większej niż wynosi rozpiętość skrzydeł Boeinga 787. Farma wiatrowa, nazwana Amazon Wind Farm Texas, ma generować powyżej miliona megawatogodzin zielonej energii rocznie.

Jej twórcą i pierwszym właścicielem jest firma Lincoln Clean Energy, zajmującej się inwestycjami w energię pochodzącą ze słońca i wiatru. Amazon podpisał ze spółką długoterminową umowę na zakup 90 proc. produkcji teksaskiej elektrowni.

Tego samego dnia, kiedy ukazał się komunikat Amazona, prezes i dyrektor generalny koncernu, Jeff Bezos, dokonał uroczystego otwarcia farmy wiatrowej w Scurry County. Relację z tego wydarzenia zamieścił na swoim koncie na Twitterze.

Obecnie Amazon posiada łącznie 18 elektrowni pozyskujących energię z odnawialnych źródeł – wiatru i słońca. Firma przewiduje w bliskiej przyszłości jeszcze 35 podobnych projektów. Docelowo internetowy gigant z Seattle zamierza zasilać wszystkie swoje fabryki na całym świecie wyłącznie zieloną energią.

– Inwestowanie w energię odnawialną to wygrana dla wszystkich: dla naszych klientów, społeczności, biznesu oraz całej planety – podkreśliła w komunikacie dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Amazona, Kara Hurst.

Mogą Ci się również spodobać

Przybędzie odbiorców gazu

W najbliższych siedmiu latach błękitne paliwo ma dotrzeć rurociągami do 74 gmin w Polsce. ...

Lotos inwestuje w rafinerie oraz zagospodarowanie złóż ropy i gazu

Dla gdańskiej grupy kluczowymi projektami na najbliższe lata są te dotyczące poprawy efektywności rafinerii ...

Piec gazowy, elektryczny czy na paliwo stałe? Każde z tych rozwiązań ma wady i ...

Iran miesza w ropie

Od rana tanieje ropa, bo Iran znów zmienił zdanie i nie ma zamiaru zamrażać ...

Więcej gazu i ropy z Norwegii

Drugi po Rosji dostawca węglowodorów na rynki Europy zwiększył w październiku produkcję o 17 ...

Prezes LOTOSu odwołany

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków ...