Wysokie marże w Lotosie i Orlenie

Bloomberg

We wrześniu szczególnie wysoki poziom marże rafineryjne osiągnęły w gdańskim koncernie. W efekcie kurs mocno wystrzelił do góry. Rośnie też cena walorów PKN Orlen.

Podczas dzisiejszej sesji stosunkowo mocno na wartości zyskują akcje Grupy Lotos. Wprawdzie na otwarciu kosztowały dokładnie tyle samo, co na poniedziałkowym zamknięciu, czyli 60 zł, ale w ciągu następnych dwóch godzin popyt znacząco przewyższał podaż. W efekcie kurs walorów gdańskiego koncernu rósł przed południem nawet do 63,36 zł, czyli o 5,6 proc.

Powodem wzmożonych zakupów mogły być wczorajsze informacje o wysokości marży rafineryjnej osiągniętej we wrześniu przez Grupę Lotos. Wyniosła ona 10,4 USD na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym była najwyższa od co najmniej początku 2013 r. Dla porównania we wrześniu 2016 r. wynosiła 7,31 USD, a w sierpniu tego roku 7,92 USD. Tak dobre marże mogą zwiastować wypracowanie przez gdański koncern bardzo dobrych wyników finansowych w III kwartale.

Dość wysokie marże odnotowuje też PKN Orlen. Płocka grupa podała właśnie, że jej marża rafineryjna wyniosła we wrześniu 8 USD na baryłce przerobionej ropy i była identyczna jak zanotowana w sierpniu. Z kolei we wrześniu 2016 r. sięgała zaledwie 4,8 USD. Licząc rok do roku zniżkował za to dyferencjał Brent/Ural oraz marża petrochemiczna. Pierwszy ze wskaźników z 2,8 USD do 1,8 USD za baryłkę, a drugi z 942 euro do 910 euro za tonę. W efekcie również przewaga popytu nad podażą na akcjach PKN Orlen jest mniejsza niż w Grupie Lotos. Do południa kurs walorów płockiej firmy zwyżkował co najwyżej o 2,4 proc., czyli do 128,35 zł.

Mogą Ci się również spodobać

Stacje paliw chcą wyższego progu

Wprowadzenie podatku obrotowego w założeniach miało nie tylko pozyskiwanie środków dla budżetu, ale również ...

Gazprom idzie do sądu przeciw UOKiK

Rosyjski koncern odwołał się do polskiego sądu od decyzji UOKiK, nakładającej na Gazprom karę ...

Saudowie rozgrzali pompy do czerwoności

Ponad 12 mln baryłek ropy na dobę pompuje Arabia Saudyjska. I na tym nie ...

Naftogaz wystawia Rosji rachunek za Krym

Ukraiński koncern będzie przed międzynarodowym sądem walczył o zajęte aktywa na Krymie oraz o ...

Brudna rosyjska ropa nie zablokuje rafinerii w Płocku

Rosjanie rozpoczęli tłoczenie na Białoruś ropy spełniającej normy jakościowe. Jednak przez system naszego wschodniego ...

Kopalnie jeszcze bliżej energetyki

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG sprzedaje i dystrybuuje coraz więcej gazu ...