Wysokie marże w Lotosie i Orlenie

Bloomberg

We wrześniu szczególnie wysoki poziom marże rafineryjne osiągnęły w gdańskim koncernie. W efekcie kurs mocno wystrzelił do góry. Rośnie też cena walorów PKN Orlen.

Podczas dzisiejszej sesji stosunkowo mocno na wartości zyskują akcje Grupy Lotos. Wprawdzie na otwarciu kosztowały dokładnie tyle samo, co na poniedziałkowym zamknięciu, czyli 60 zł, ale w ciągu następnych dwóch godzin popyt znacząco przewyższał podaż. W efekcie kurs walorów gdańskiego koncernu rósł przed południem nawet do 63,36 zł, czyli o 5,6 proc.

Powodem wzmożonych zakupów mogły być wczorajsze informacje o wysokości marży rafineryjnej osiągniętej we wrześniu przez Grupę Lotos. Wyniosła ona 10,4 USD na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym była najwyższa od co najmniej początku 2013 r. Dla porównania we wrześniu 2016 r. wynosiła 7,31 USD, a w sierpniu tego roku 7,92 USD. Tak dobre marże mogą zwiastować wypracowanie przez gdański koncern bardzo dobrych wyników finansowych w III kwartale.

Dość wysokie marże odnotowuje też PKN Orlen. Płocka grupa podała właśnie, że jej marża rafineryjna wyniosła we wrześniu 8 USD na baryłce przerobionej ropy i była identyczna jak zanotowana w sierpniu. Z kolei we wrześniu 2016 r. sięgała zaledwie 4,8 USD. Licząc rok do roku zniżkował za to dyferencjał Brent/Ural oraz marża petrochemiczna. Pierwszy ze wskaźników z 2,8 USD do 1,8 USD za baryłkę, a drugi z 942 euro do 910 euro za tonę. W efekcie również przewaga popytu nad podażą na akcjach PKN Orlen jest mniejsza niż w Grupie Lotos. Do południa kurs walorów płockiej firmy zwyżkował co najwyżej o 2,4 proc., czyli do 128,35 zł.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG otrzymało koncesję w Norwegii

W ramach 23-ciej rundy koncesyjnej grupa pozyskała 25-proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo – wydobywczej ...

Polityczne pożegnanie z węglem

Ceny pozwoleń na emisję CO2 biją nowe rekordy. Tymczasem zarówno programy Koalicji Obywatelskiej, jak ...

Rosneft eksportuje LNG

Pierwsza partia skroplonego gazu z Rosji dotarła do egipskiego odbiorcy. Dostawcą gazu nie jest ...

PGE przejdzie na dietę, ale najpierw ustala warunki

Związki największej spółki PGE negocjują ramowe porozumienia pracownicze do 2027 r. Obecne gwarancje wygasają ...

Zgoda UOKiK na wejście PFR do Jaworzna

PFR ma zgodę urzędu antymonopolowego na finansowanie Jaworzna Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ...

Zapasy rosną; OPEC rozmawia, a ropa w USA powiększa spadki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki. Zapasy surowca w ...