Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

AFP

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia od rosyjskiego koncernu. Ale i tak je dostanie.

Dwa dni temu prezes Rosneft, Igor Sieczin poinformował, że Gerhard Schroder zrezygnował z przysługującego mu wynagrodzenia za przewodniczenie radzie dyrektorów największego rosyjskiego koncernu paliwowego.

Dziś ustami swojego rzecznika mówi, że niewypłacenie Schroderowi wynagrodzenia będzie „niepoprawne”, pisze gazeta RBK.

– Nasz koncern uważa za niepoprawne, by nie wypłacić poborów człowiekowi tej klasy i tak obciążonego obowiązkami – twierdzi Michaił Leontiew, rzecznik Sieczina.

Niemca zgłosił w sierpniu do rady dyrektorów Rosneft właściciel ponad 50 proc. koncernu, czyli rząd Rosji. Schroder to od dawna ulubieniec Kremla. Jako kanclerz w latach 1998-2005 zasłynął z prorosyjskiej polityki. Po odejściu z urzędu otrzymał z Rosji intratne propozycje. Najpierw był szefem rady nadzorczej, a potem komitetu akcjonariuszy Nord Stream AG – spółki, która zbudowała gazociąg północny na dnie Bałtyku. W 2016 r stanął na czele Nord Stream 2 – spółki w całości należącej do Gazpromu.

Pobierając wysokie apanaże od gazowego giganta, Schroder nie zaniedbywał też największego producenta ropy. W 2009 r. znalazł się w składzie rady dyrektorów TNK-BP, który w 2013 r kupił Rosneft. Do rady Niemca rekomendowały rosyjskie władze.

We wrześniu 2017 r. przedstawiając Schrodera akcjonariuszom Rosneft prezes Sieczin nazwał go „najbardziej lojalnym w stosunku do Moskwy niemieckim liderem”. Eksperci podkreślali dużą wagę zyskania takiego sojusznika w czasie obowiązywania zachodnich sankcji wobec Rosji. Zachowanie Schrodera spotkało się z falą krytyki w samych Niemczech. Angela Merkel określiła to jako „podkopywanie sankcji”.

Oficjalne wynagrodzenie Schrodera u Rosjan nie jest znane. Wiadomo, że z zasiadaniem w radzie Rosneft wiążą się niewiele pracy i tłuste pensje. W 2016 r. koncern wypłacił 9 członkom 2,7 mln dol. Jeden z niezależnych dyrektorów Donald Humphreys były główny księgowy ExxonMobil, dostał 565 tys. dol.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka: podstawowe paliwo to węgiel

Polityka energetyczna Polski będzie realizowana według scenariusza zrównoważonego. Przewiduje on, że w perspektywie połowy ...

Węgrzy uruchomili fabrykę kauczuku

Firmy MOL Group i JSR Corporation oficjalnie otworzyły nowy zakład produkcyjny o mocach wytwórczych ...

Bez ropy Rosja drastycznie zbiednieje

Jeżeli jutro nagle cały świat zaprzestanie zakupów ropy i gazu w Rosji, obywatele federacji ...

USA wyprzedzą Rosję w eksporcie ropy

Rosnące amerykańskie inwestycje w złoża łupkowe, szybko dadzą wymierne profity. Za rok kraj stanie ...

Ropy będzie więcej

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma ...

Dziewięciu przeciw Nord Stream-2

Pod nowym listem do przewodniczącego Komisji Europejskiej podpisało się dziewięć krajów przeciwnych rozbudowie Gazociągu ...