Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

AFP

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia od rosyjskiego koncernu. Ale i tak je dostanie.

Dwa dni temu prezes Rosneft, Igor Sieczin poinformował, że Gerhard Schroder zrezygnował z przysługującego mu wynagrodzenia za przewodniczenie radzie dyrektorów największego rosyjskiego koncernu paliwowego.

Dziś ustami swojego rzecznika mówi, że niewypłacenie Schroderowi wynagrodzenia będzie „niepoprawne”, pisze gazeta RBK.

– Nasz koncern uważa za niepoprawne, by nie wypłacić poborów człowiekowi tej klasy i tak obciążonego obowiązkami – twierdzi Michaił Leontiew, rzecznik Sieczina.

Niemca zgłosił w sierpniu do rady dyrektorów Rosneft właściciel ponad 50 proc. koncernu, czyli rząd Rosji. Schroder to od dawna ulubieniec Kremla. Jako kanclerz w latach 1998-2005 zasłynął z prorosyjskiej polityki. Po odejściu z urzędu otrzymał z Rosji intratne propozycje. Najpierw był szefem rady nadzorczej, a potem komitetu akcjonariuszy Nord Stream AG – spółki, która zbudowała gazociąg północny na dnie Bałtyku. W 2016 r stanął na czele Nord Stream 2 – spółki w całości należącej do Gazpromu.

Pobierając wysokie apanaże od gazowego giganta, Schroder nie zaniedbywał też największego producenta ropy. W 2009 r. znalazł się w składzie rady dyrektorów TNK-BP, który w 2013 r kupił Rosneft. Do rady Niemca rekomendowały rosyjskie władze.

We wrześniu 2017 r. przedstawiając Schrodera akcjonariuszom Rosneft prezes Sieczin nazwał go „najbardziej lojalnym w stosunku do Moskwy niemieckim liderem”. Eksperci podkreślali dużą wagę zyskania takiego sojusznika w czasie obowiązywania zachodnich sankcji wobec Rosji. Zachowanie Schrodera spotkało się z falą krytyki w samych Niemczech. Angela Merkel określiła to jako „podkopywanie sankcji”.

Oficjalne wynagrodzenie Schrodera u Rosjan nie jest znane. Wiadomo, że z zasiadaniem w radzie Rosneft wiążą się niewiele pracy i tłuste pensje. W 2016 r. koncern wypłacił 9 członkom 2,7 mln dol. Jeden z niezależnych dyrektorów Donald Humphreys były główny księgowy ExxonMobil, dostał 565 tys. dol.

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

PGE uruchamia pilotażowy projekt „e-Mobility” w Łodzi

PGE wchodzi na rynek elektromobilności w roli inwestora i operatora infrastruktury ładowania, a także ...

Energy efficiency fuels the Polish economy

The industry was the first to notice the potential of saving energy. But it ...

Stabilny wynik PKN Orlen

Kluczowy dla koncernu wynik EBITDA LIFO wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 1,9 mld ...

Gazociąg wspólnych interesów

Projekt Baltic Pipe – strategiczny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jest ...

Bruksela oczekuje, że do 2025 r. osiągniemy 55 proc. odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, a do 2035 r. 65 proc. Składowowanie odpadów będzie zakazane .

Potrzebne są kompleksowe działania

Samo gospodarowanie odpadami to nie wszystko. Równie ważne są edukacja i aktywność w sferze ...