Gazprom melduje: Serbia wzięta

Bloomberg

Rosja zgodziła się, by Serbia mogła odsprzedawać na rynki zewnętrzne kupiony w Gazpromie surowiec. Ale nic za darmo.

W podpisanym przez Aleksieja Millera (Gazprom) i Duszana Dojativica (Serbiagaz) aneksie do kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu do Serbii, Rosjanie dali serbskiemu narodowemu operatorowi zgodę na reeksport rosyjskiego gazu.

O tym jaka będzie cena za zgodę, można się domyślać po listopadowej wizycie szefa Gazpromu w Belgradzie. Tematem spotkania była „realizacja gazociągu Turecki Potok”. Pierwsza nitka jest już w budowie; dostarczy ona 15,75 mld m3 gazu na wewnętrzne potrzeby Turcji. Druga ma w zamyśle Rosjan zaopatrywać od 2019 r w taką samą ilość gazu kraje Południowej i Południowo-Wschodniej Europy.

Gazprom głosił najpierw, że w tym celu na granicy Turcji i Grecji powstanie wielki hub gazowy, a klienci będą musieli sami zainwestować w gazociągi odbiorcze. Wobec braku zainteresowania, Rosjanie musieli zmienić plany i przyjąć do wiadomości, że muszą zbudować lądowy gazociąg na Południe Europy.

Warianty są dwa: przez Grecję Włochy oraz Bułgarię i Serbię. Teraz wdać że postawili na ten drugi. Serbia importuje z Gazpromu cały potrzebny gaz – 1,75 mld m3. To najwięcej z krajów byłej Jugosławii. Zyski z reeksportu mogą się okazać dla Belgradu bardzo kuszące.

Mogą Ci się również spodobać

Sukces emisji PKN Orlen

Inwestorzy złożyli zapisy na prawie 4,3 mln obligacji detalicznych serii A płockiego koncernu. Tymczasem ...

Jak zmieniać polską energetykę

Kolejne unijne pakiety klimatyczno-energetyczne wyznaczają cele redukcji emisji CO2 i zanieczyszczeń, poprawy efektywności energetycznej ...

Zatrzymano byłych menedżerów Lotos Petrobaltic

Według prokuratury prezes Zbigniew P., wiceprezes Dariusz W. oraz Zbigniew N. kierownik projektu zagospodarowania ...

Gazowa wizja Szefczowicza

Za dwadzieścia dwa lata 83 proc. gazu potrzebnego Unii stanowić będzie surowiec z importu. ...

Polski transport może być oparty na wodorze

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych są zdania, że już niedługo wodór stanie się istotnym ...