Fotowoltaika najbardziej obiecująca

Fotowoltaika znalazła się wśród najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie

Publikacja: 05.09.2011 13:49

Fotowoltaika najbardziej obiecująca

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Moc modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych w ubiegłym roku na świecie wyniosła 23,5 GW - podaje raport europejskiego instytutu Joint Research Center. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Technologia fotowoltaiczna, pozwalająca na przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną, jest obecnie  jedną z najbardziej obiecujących - ocenia instytut. JRC obliczył, że od 1990 r. roczna produkcja modułów fotowoltaicznych zwiększyła się ponad 500-krotnie (z 45 MW rocznie).

Średnia żywotność modułów wzrosła do 25 lat, a w ostatnich trzech latach ich cena spadła o połowę. To sprawia, że produkcja energii elektrycznej ze słońca jest coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla zaopatrywania domów w prąd.

Eksperci oceniają, że inwestycje w technologię fotowoltaiczną wzrosną z obecnych 35-40 mld euro do 70 mld euro w 2015 r.  Tempo rozwoju branży pozostanie wysokie, a w centrum zainteresowania ma być produkcja energii elektrycznej dzięki koncentracji promieni za pomocą soczewek (najczęściej plastikowych). Ma to być tańsze od wykorzystania w modułach fotowoltaicznych półprzewodników.

Boom w fotowoltaice to przede wszystkim efekt zamówień z Europy. W sumie jest tu zainstalowane 29 GW w energetyce słonecznej, co odpowiada 70 proc. globalnego rynku. JRC podkreśla, że dysponuje tylko danymi dotyczącymi modułów podłączonych do sieci przesyłowej.

Choć Europa zajmuje pierwsze miejsce na liście odbiorców modułów fotowoltaicznych, w ich produkcji pozycję lidera zajmują Chiny, zaś drugie miejsce - Tajwan. Wśród 20 największych producentów modułów fotowoltaicznych tylko 4 pochodzi z Unii Europejskiej.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji