Prezesi ExxonMobil i Rosneft podpisali w obecności Władimira Putina umowy określające szczegóły aliansu zawartego w sierpniu minionego roku. Porozumienie zakłada, że koncerny powołają dwie wspólne spółki dla badań geologicznych na Morzu Karskim i Czarnym. Rosneft będzie mieć w nich 66,7 proc., a 33,3 proc. Exxon.

Jak podano w komunikacie, akcjonariusze zainwestują ok. 3,2 mld dol. na etapie początkowym prac geologicznych i wydobywczych z podmorskich złóż. W sumie inwestycje obu koncernów w złoża arktyczne Rosji szacowane są na  200-300 mld dol., a na Morzu Czarnym - 50 mld dol. - podsumował wicepremier Igor Sieczin.

Z swojej strony Exxon zgodził się, by rosyjskie spółki zarejestrowane w Stanach - Neftegaz Holding America Limited i RN Cardium Oil Inc. - objęły do 30 proc. udziałów Exxon w złożach zachodniego Teksasu, Kanadzie oraz Zatoce Meksykańskiej. Cena każdej działki, do ktorej zostaną dopuszczeni Rosjanie, zostanie oszacowana oddzielanie w zależności od wysokości dotychczasowych nakładów Exxon.

Koncerny uzgodniły też program  wymiany technologii oraz specjalistów. Rosneft nie ma żadnego doświadczenia w pracach na morzu, ale za do duże w wierceniach w rejonach Dalekiej Północy.